Uszczelnianie
to nasza specjalność

Wymiana fugi między płytkami

Podobno o wyglądzie wnętrza w dużej mierze decydują detale i z pozoru mało istotne elementy. Doskonale widać to na przykładzie łazienki, a konkretniej – płytek na ścianach i podłodze. Nawet najbardziej eleganckie, modne i drogie kafelki nie będą bowiem zadawały szyku w pomieszczeniu, jeżeli fuga pomiędzy nimi będzie zaniedbana. Niestety brud, pęknięcia i ubytki z czasem pojawiają się na każdej zaprawie, a po latach eksploatacji nawet najbardziej dokładne czyszczenie fug nie jest w stanie przywrócić ich do świetności. W takiej sytuacji ratunek jest jeden – wymiana fugi między płytkami na całkiem nową.

wymiana fugi 2

Odświeżanie fugi w łazience – od czego zacząć?

Z pewnością zastanawiacie się, jak wymienić starą fugę, skoro nigdy wcześniej tego nie robiliście. Otóż zadanie nie jest wcale takie trudne i poradzi sobie z nim nawet osoba niedoświadczona. Najpierw upewnijcie się czy zaprawa rzeczywiście wymaga zastąpienia jej przez nową i spróbujcie najprostszego zabiegu, jakim jest czyszczenie fug. Wykorzystajcie do tego specjalne preparaty, które poradzą sobie z zabrudzeniami z mydła i kurzu, a także uporają się z pleśnią i drobnoustrojami, które lubią gromadzić się w takich trudnodostępnych zakamarkach. Jeżeli prace porządkowe nie przyniosą skutku i fuga dalej będzie wyglądała nieestetycznie, a przy tym będzie pełna dziur i pęknięć to możecie przystąpić do drugiego etapu prac, czyli usunięcia starej zaprawy.

Wymiana fug krok po kroku

  1. Do usunięcia fugi potrzebny wam będzie specjalny nóż, rylec lub skrobak, którymi wydłubiecie starą i zniszczoną spoinę.
     
  2. Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie przestrzeni między płytkami, najlepiej przy użyciu odkurzacza.
     
  3. Kiedy powierzchnia będzie już pozbawiona pyłu, kurzu i resztek zaprawy możecie ją zagruntować, a następnie przystąpić do nakładania nowej fugi, np. uniwersalnej, elastycznej zaprawy do fugowania spoin ceramicznych Bostik Ardacolor Flex. Oczywiście wcześniej musicie przygotować ją zgodnie z zaleceniami producenta, czyli dokładnie wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach i odczekać wyznaczoną ilość czasu.

wymiana fugi 4

Jak nakładać fugę?

Przy pomocy gumowej pacy należy dokładnie wypełnić spoiny gotową zaprawą, a następnie poświęcić kilka chwil na ściągnięcie nadmiaru materiału po przekątnej i wygładzanie fugi gąbką. Po około 10-15 minutach musicie jeszcze całą powierzchnię oczyścić przy użyciu miękkiej i wilgotnej gąbki, a potem już możecie cieszyć się widokiem nowej, pięknej i zadbanej fugi między kafelkami.


Na koniec mała podpowiedź dla początkujących majsterkowiczów – kiedy będziecie wymieniali starą zaprawę między płytkami, zadbajcie również o połączenia narożne oraz miejsca styku ścian z armaturą. Zastosujcie tam elastyczną fugę silikonową (np. Silikon sanitarny Den Braven), a skutecznie zabezpieczycie tę przestrzeń przed podciekaniem wody, wnikaniem brudu i rozwojem bakterii. Wykonane z płyty wiórowej krawędzie drzwi, ościeżnic czy mebli łazienkowych dobrze jest zabezpieczyć przed wilgocią za pomocą silikonu neutralnego (np. Silikon Neutralny Sanitarny Den Braven) jest on także bezpieczny dla delikatnych brodzików i wanien akrylowych.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego