Uszczelnianie
to nasza specjalność

Wanna czy prysznic?

Jednym z wielu dylematów podczas aranżacji wnętrz jest wybór pomiędzy wygodą a funkcjonalnością. Wanna, czy prysznic – oto jest pytanie? Trudno udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to osobiste preferencje pomagają podjąć ostateczną decyzję. Mimo wszystko postaramy się rozwiać ewentualne wątpliwości, przedstawiając wady i zalety obu rozwiązań.

Wanna czy prysznic?

Zużycie wody

Rozpatrując ten wybór pod względem ekonomicznym, to prysznic wydaję się być korzystniejszą propozycją. Na kąpiel w wannie zużywamy około 140-170 litrów wody, o ile w trakcie nie odkręcamy jeszcze dodatkowo ciepłego strumienia. Z kolei kilkuminutowy prysznic generuje od 70 do 100 litrów. Jest to zatem znacznie oszczędniejszy sposób dbania o codzienną higienę. Jednak w obu przypadkach istnieją rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć zużycie wody. Baterie termostatyczne, perlatory, czy też po prostu odpowiednie nawyki z pewnością w tym pomogą.

Utrzymanie w czystości

Szorowanie wanny nie należy do przyjemnych czynności. Schylanie się w celu wyczyszczenia jej wnętrza może przyprawić nas o bóle pleców. Jednak posiadacze kabin prysznicowych również w tej dziedzinie muszą zmagać się z trudnościami. Osadzający się kamień oraz zacieki z szamponu czy mydła na drzwiczkach potrafią być prawdziwą zmorą. Dokładnie wyczyszczona kabina wygląda bardzo efektownie, ale proces ten pochłania sporo czasu. Aby pozostała nieskazitelna, trzeba czyścić ją niemal codziennie. Pamiętajmy również o przestrzeni wokół prysznica oraz wanny. W szczelinach fug mogą pojawiać się pleśń i grzyby, dlatego warto zastosować produkty odporne na ich działanie, jak np. Silikon Sanitarny firmy Den Braven.

Bezpieczeństwo i komfort

Wanna czy prysznic?

Aspekt bezpieczeństwa jest szczególnie ważny w przypadku dzieci i osób starszych. Nie trudno jest pośliznąć się w wannie, czy też kabinie, co może mieć bardzo poważne konsekwencje. Aby tego uniknąć, można zastosować specjalne maty antypoślizgowe, bądź wybrać model o chropowatym podłożu. Dla osób starszych to prysznic wydaje się być bardziej komfortowy. Pamiętajmy jednak o jego odpowiednich wymiarach, co najmniej 80x80 cm. Niski brodzik nie będzie wymagał codziennego przekraczania kłopotliwego progu. Wybierając większą kabinę, bezproblemowo można umieścić w niej krzesełko, które umożliwi mycie w pozycji siedzącej. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem dla rodziców maluchów będzie z kolei wanna. Daje ona większą kontrolę nad bezpieczeństwem dziecka oraz swobodę ruchów. Ponadto kąpiel jest okazją do nauki i zabawy, która będzie znacznie atrakcyjniejsza w wannie, niż brodziku.

Trwałość

Koszty remontu łazienki w przypadku uszkodzenia wanny jak i prysznica są dosyć wysokie, dlatego warto przemyśleć kwestię ich wytrzymałości. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza dla osób wynajmujących mieszkanie. Szklane drzwiczki czy też plastikowe brodziki są najsłabszym punktem kabiny prysznicowej. Również wszelkiego rodzaju dodatkowe funkcje jak np. hydromasaż, po dłuższym czasie użytkowania są narażone na uszkodzenie. Niezależenie czy zdecydujemy się na wannę czy prysznic, o trwałości całej przestrzeni wokół decydować będzie właściwe uszczelnienie. Nie możemy zapomnieć, że są o miejsca szczególnie narażone na stały kontakt z wodą i działanie detergentów. Dlatego, aby uniknąć niechcianych niespodzianek, najlepiej jest wykorzystywać uszczelniacze dedykowane do pomieszczeń sanitarnych, które są dodatkowo odporne na pleśń, grzyby, chlor czy inne środki chemiczne używane w łazienkach.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego