Uszczelnianie
to nasza specjalność

Renowacja balustrad i metalowych ogrodzeń przy użyciu farb antykorozyjnych

Ogrodzenie, a także balustrady, chroniące schody czy balkony, to elementy w otoczeniu naszego domu, które stanowią swego rodzaju wizytówkę posesji. Nikt nie chciałby, aby pierwsze wrażenie naszych gości zostało przyćmione przez zardzewiałe, zniszczone elementy, dlatego warto o nie regularnie dbać. Przypominamy, jak łatwo można to zrobić.

 

renowacja ogrodzenia metalowego

Na metalowych elementach małej architektury ogrodowej, narażonych na ciągły kontakt z wilgocią, mogą z czasem pojawić się nieestetyczne objawy korozji w postaci rdzawych nalotów. Nie tylko wpływają one negatywnie na stronę wizualną ogrodzenia, czy balustrady, ale również osłabiają i obniżają trwałość materiału. Aby zabezpieczyć metalowe elementy i przywrócić im dawny urok, warto co jakiś czas przeprowadzić ich gruntowną renowację przy użyciu farb antykorozyjnych.

 

Oszczędność czasu, dzięki odpowiednim produktom

Jeszcze do niedawna odnawianie metalowej balustrady czy ogrodzenia wiązało się z:

 • bardzo dokładnym oczyszczeniem z rdzy,
 • usunięciem pozostałości starej farby,
 • zastosowaniem powłoki antykorozyjnej,
 • ponownym nałożeniem farby wierzchniej.

 

Dzisiaj na rynku mamy już dostępne produkty, które pozwalają na znaczne skrócenie prac dzięki temu, że można je stosować wprost na rdzę, jak np. dekoracyjna farba antykorozyjna Silvermont firmy Den Braven.

 

Czyszczenie nawierzchni metalowych

 

Pierwszym bardzo ważnym etapem prac jest przygotowanie powierzchni pod malowanie. Farby antykorozyjne są przystosowane do nakładania od razu na rdzę, jednak mimo wszystko jej najgrubsze warstwy i luźno odstające fragmenty należy usunąć.

Podobnie jest w przypadku spękanych, łuszczących się powłok – należy je:

 • przeszlifować,
 • oczyścić
 • odtłuścić.

W przeciwnym razie ciężko będzie nam uzyskać jednolitą, gładką powierzchnię już po nałożeniu nowej farby. Rdzę najlepiej usuwać za pomocą skrobania, ścierania, szlifowania lub dłutowania.

Wszelkie powstałe przy tej czynności zabrudzenia, takie jak pył i odpryski, można zmyć przy pomocy rozpuszczalnika. Jeśli wykorzystujemy farbę antykorozyjną typu 3 w 1, która zawiera w sobie:

 • grunt,
 • podkład,
 • farbę.

Możemy już na tym etapie przystąpić do ostatecznego malowania. Zanim jednak zaczniemy malować balustradę i ogrodzenie, najbezpieczniej będzie przeprowadzić próbę w mało widocznym miejscu. Może się bowiem okazać, że nowy produkt źle zareaguje w styczności z wcześniej użytymi środkami i jednak zaistnieje konieczność ich dokładnego usunięcia.

 


Malowanie ogrodzeń i balustrad

 

renowacja balustrady z metalu

Mając oczyszczone powierzchnie, można zabrać się do właściwej czynności, czyli nakładania farby na balustrady i metalowe ogrodzenia. Można to robić przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku, jednak należy mieć na uwadze, że wybierając ostatnią opcję, zużyjemy dużo więcej farby, a także większe znaczenie będą miały warunki atmosferyczne.

Ciężko bowiem nakładać farbę do metalu w ten sposób przy silnym wietrze. Prac tego typu należy także unikać przy:

 • bardzo dużym nasłonecznieniu,
 • wysokiej wilgotności powietrza.

 

 

 

Malowanie balustrad i metalowych ogrodzeń najlepiej wykonywać dwuwarstwowo z przynajmniej 10-godzinną przerwą pomiędzy każdym nałożeniem. Takie postępowanie pozwoli nam uzyskać efekt dokładnego pokrycia powierzchni.

Minimalna grubość nanoszonej powłoki farby antykorozyjnej powinna wynosić 80-120 μm (ok. 40 μm na jedną warstwę). Szczególną uwagę należy zwrócić na malowanie narożników i krawędzi, których dokładne pokrycie stanowi największe wyzwanie. Łatwo tutaj o popełnienie błędu i na przykład naniesienie zbyt dużej ilości farby na ogrodzenie, co może skutkować brzydkimi spękaniami. Już taki jeden mały szczegół może zniweczyć pracę włożoną w odnawianie metalowych balustrad, dlatego od początku warto zadbać o dokładność.

www.denbraven.pl

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego