Uszczelnianie
to nasza specjalność

Przygotowanie powierzchni przed klejeniem

Klejenie to sprawdzony i skuteczny sposób na zamontowanie wielu różnych okładzin ściennych i podłogowych. Tapety, płytki ceramiczne, kasetony i panele winylowe to tylko kilka z naprawdę wielu materiałów mocowanych przy użyciu kleju. Planując aranżację wnętrz z wykorzystaniem tego typu rozwiązań warto pamiętać, że efekt końcowy w dużej mierze zależy od pierwszego etapu prac, czyli właściwego przygotowania powierzchni. Tylko na stabilnej i czystej płaszczyźnie płytki czy tapeta będą trzymać się idealnie, nie zaczną pękać, marszczyć się czy odpadać. Poniżej znajdziecie kilka informacji na temat tego, jak powinno przebiegać przygotowanie powierzchni do klejenia i na co zwracać szczególną uwagę podczas pracy.

przygotowanie pod klejenie 2250

Wyrównanie, wyczyszczenie, odtłuszczenia

Ściana, sufit czy podłoga, na których planujecie przyklejenie wybranego przez was materiału wykończeniowego muszą spełniać kilka podstawowych wymogów. Przede wszystkim muszą być mocne i stabilne, a przy tym równe, suche, wolne od kurzu, tłuszczów i jakichkolwiek wykwitów. Przed przystąpieniem do klejenia musicie zatem dokładnie wyrównać powierzchnię, wypełnić rysy i pęknięcia specjalnymi preparatami, np. akrylem budowlanym, a potem całość starannie odkurzyć i wyczyścić. W przypadku niektórych podłoży, takich jak posadzki anhydrytowe i płynne jastrychy anhydrytowe, zalecane jest także piaskowanie powierzchni lub jej wyszczotkowanie przy użyciu urządzeń mechanicznych.

Aby uzyskać dobre połączenie klejowe koniecznie musicie także zadbać o odtłuszczanie powierzchni. Do tego celu wykorzystać możecie powszechnie dostępne rozpuszczalniki, najlepiej wybierając środek na bazie alkoholu, który wyparowuje i nie pozostawia osadu. Musicie jednak pamiętać, że różne powierzchnie reagują inaczej na te same substancje, dlatego na przykład odtłuszczanie aluminium, betonu, tworzywa sztucznego czy dębowych belek może wymagać zastosowania innego produktu. Zawsze zatem czytajcie etykiety i stosujcie się do zaleceń producentów.

Gruntowanie to podstawa!

przygotowanie pod klejenie 3250

Ostatnim punktem na liście zadań do zrobienia przed właściwym klejeniem płytek lub tapety jest zagruntowanie podłoża. Jest to kwestia niezwykle istotna, ponieważ ma ogromny wpływ na chłonność powierzchni, która musi być możliwie niska i jednolita. Środki gruntujące, takie jak Ardagrip Classic Nibogrund 17 marki Bostik lub też Primer 250 marki Den Braven, chronią podłoże przed wilgocią i wyrównują chłonność na całej jego powierzchni, zapobiegając nadmiernej utracie wilgoci zawartej w preparatach klejowych. W praktyce oznacza to, że w każdym miejscu klej będzie trzymał równie mocno, a materiał wykończeniowy nie będzie odklejał się czy tracił na wyglądzie (np. marszczył się w przypadku tapety czy odstawał od podłoża w przypadku paneli bądź płytek).

Wybierając preparat gruntujący koniecznie sprawdźcie, czy dostosowany jest on do waszych potrzeb i czy nadaje się do użycia na ścianach czy podłodze waszego domu. Musicie bowiem wiedzieć, że nie wszystkie środki są tak uniwersalne, jak Bostik Ardagrip Classic, który można stosować zarówno na tynkach gipsowych, płytach gipsowych i gipsowo-kartonowych, płytach wiórowych i pilśniowych, jak i na betonie, betonie komórkowym, tynkach wapiennych i cementowych oraz jastrychach anhydrytowych i cementowych. Niektóre preparaty mają mniejsze spektrum zastosowań i lepiej uniknąć przykrej niespodzianki w postaci zakupu gruntu o niewłaściwych parametrach.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego