Uszczelnianie
to nasza specjalność

Piękny taras na wiosnę – jakim impregnatem go odświeżyć?

Taras, elementy małej architektury czy różnego rodzaju ogrodzenia i balustrady, to akcesoria w ogrodzie, które po zimie nie prezentują się zbyt okazale i zazwyczaj wymagają odświeżenia. Jeśli twój ogród potrzebuje wiosennej reanimacji, podsuwamy kilka pomysłów, jak w szybki i prosty sposób przywrócić mu dawny urok i przygotować estetyczne miejsce do letniego odpoczynku.

Taras jak malowany

Kluczem do sukcesu, aby drewniany taras służył nam przez wiele lat, jest odpowiednia pielęgnacja i systematyczna konserwacja powierzchni desek. Niestety ciągłe narażenie na niekorzystne czynniki atmosferyczne – opady, palące słońce czy duże różnice temperatur sprawiają, że zaniedbanie tych czynności może sprawić, że drewno już po 2-3 latach będzie podniszczone i zszarzałe.

Dobrze jest więc, przynajmniej raz w roku, przeprowadzić gruntowną renowację tarasu i pokryć deski ochronną warstwą specjalistycznych impregnatów do drewna np. Woodstar Decorator Bio. Najlepszym czasem na tego typu prace jest początek sezonu ogrodowego, kiedy to zabieramy się za ogólne porządki w ogrodzie i przygotowujemy jego przestrzeń na letnie miesiące.

ochrona drewnianego tarasu

W przypadku wszelkich elementów drewnianych, zarówno tarasu, mebli ogrodowych czy elementów małej architektury odświeżanie zawsze zaczynamy od ich dokładnego przemycia. Wystarczy do tego porządna szczotka i ciepła woda. Jeśli zauważymy oznaki korozji biologicznej lub zarysowania, wtedy konieczne jest przetarcie całej powierzchni papierem ściernym. Przed przystąpieniem do malowania pamiętać jednak należy o dokładnym odtłuszczeniu i odpyleniu całości.

W ten sposób przedłużymy trwałość malowanej warstwy i unikniemy nieestetycznych nierówności. Wybierając środek do drewna warto zdecydować się na preparaty tzw. 2 w 1, które tak, jak w przypadku impregnatów do drewna Woodstar Decorator Bio nie tylko odświeżą, ale jednocześnie zaimpregnują malowane powierzchnie. Takie środki do drewna te dostępne są w postaci gotowego do użycia płynu i nie wymagają dodatkowego podkładu. Oszczędzamy w ten sposób nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim nasz czas.

Do wykonania prac renowacyjnych potrzebne są nam jednie dwa pędzle. Pierwszym z nich nanosimy impregnat do drewna, natomiast po upływie kilku do kilkunastu minut, kiedy odparują rozpuszczalniki, suchym pędzlem starannie przecieramy pomalowaną powierzchnię wzdłuż słojów drewna, uzyskując w ten sposób bardzo naturalny efekt. Impregnat zazwyczaj nanosimy trzykrotnie, zachowując około 4-8 godzinną przerwę między poszczególnymi warstwami. Ten żywiczny preparat chroni drewno przed warunkami atmosferycznymi, zabezpieczając jednocześnie przed grzybami i sinieniem.

Środek Woodstar Decorator Bio dostępny jest w 7 kolorach, które po nałożeniu imitują barwę drewna. W zależności od potrzeb do wyboru mamy:

  • brąz,
  • kasztan,
  • mahoń,
  • palisander,
  • pinie,
  • teak
  • wersję bezbarwną.

Na koniec bardzo ważna uwaga, pamiętajmy, że prawidłową renowację mebli ogrodowych czy tarasu przeprowadzimy w temperaturze od +10 do +25°C i tylko wtedy, gdy nie pada. Jedynie takie warunki pozwolą preparatowi odpowiednio wniknąć w podłoże, a tym samym skutecznie je zabezpieczyć.

Renowacja w mig

impregnowanie drewnianego tarasu

Metalowe ogrodzenia, balustrady, barierki przy schodach itp. przedmioty, mimo że wykonane z odporniejszego materiału niż drewno, również wymagają wiosennego odświeżenia. W przypadku elementów metalowych szczególnie groźne są ślady korozji w postaci rdzawych nalotów. Do ich zlikwidowania potrzebna jest druciana szczotka i dobrze kryjąca farba. Nasuwa się pytanie, czy jeśli zauważymy niechciane ubytki, zmuszeni jesteśmy do mozolnego usuwania rdzy, nakładania gruntu i podkładu, a dopiero potem farby dekoracyjnej? Otóż nie! Na rynku dostępne są rozwiązania, które znacznie skracają czas pracy, jednocześnie dając bardzo trwały efekt.

Świetnym przykładem jest dekoracyjna farba antykorozyjna Silvermont, którą nakładać można wprost na rdzę, a przy tym pełni ona jednocześnie funkcję gruntu, powłoki i podkładu. Nakładać ją można również bezpośrednio na powierzchnie niezagruntowane, czy też pokryte inną farbą. Farba antykorozyjna Silvermont występuje w wersji młotkowej, półmatowej oraz połyskującej, z których każda ma własną, bogatą paletę kolorów, dlatego bez problemu dopasujemy rodzaj do własnych potrzeb.

Co zrobić jeśli jednak nie jesteśmy fanami pędzla, a staranne pomalowanie powierzchni bez smug i zacieków nie stanowi dla nas prostego zadania? Polecamy w takich przypadkach sięgnąć po lakiery w spray’u, które znacznie ułatwiają precyzyjną aplikację, jak np. Super Color. Nie wymagają one rozcieńczania, pędzli ani mieszadeł. Wystarczy jedynie energicznie wstrząsać pojemnikiem przez około 2-3 minuty i spryskać potrzebną powierzchnię. Taka aplikacja pomoże nam uzyskać idealne pokrycie oraz gładką powierzchnię pozbawioną smug. Co więcej lakiery w sprayu Super Color dostępne są w ponad 20 różnych odcieniach, co daje nam niczym nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Kubeł, szczotka, ciepła woda oraz kilka produktów dostępnych w naszej ofercie i każdy piękny taras odzyska świetność utraconą podczas zimowych miesięcy. A później możemy już tylko cieszyć się efektem naszej pracy przy dobrej kawie i rozmowach do rana:)

www.denbraven.pl

O Nas

Polska firma Den Braven East Sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania została założona w 1991 roku jako wschodnioeuropejski oddział Grupy Den Braven. Den Braven East oferuje szeroki wybór produktów chemii budowlanej.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego