Uszczelnianie
to nasza specjalność

Najczęstsze błędy popełniane przy renowacji mieszkania

Co kilka lat, kierowani potrzebą zmian lub widocznym pogorszeniem się stanu mieszkania, decydujemy się na jego remont. Zazwyczaj zależy nam na jak najszybszym ukończeniu prac, zwłaszcza, jeśli wykonywane są one w pomieszczeniach, z których korzystamy na co dzień. Ponieważ dobre intencje nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty, warto wystrzegać się kilku powszechnie popełnianych błędów, a remont z pewnością przebiegnie sprawnie i pomyślnie.

 

1. NIEFUNKCJONALNE ROZWIĄZANIA

Inspiracje, które czerpiemy z katalogów wnętrz lub scenografii filmowych, nie powinny być bezrefleksyjnie powielane w rzeczywistości. Mieszkanie dobrze prezentujące się na zdjęciach może okazać się zupełnie niefunkcjonalne i niedostosowane do potrzeb naszego stylu życia, wielkości rodziny i faktu posiadania zwierząt domowych. Zauroczenie konkretnym trendem architektury nie może dominować w naszych decyzjach nad rozsądnym zagospodarowaniem przestrzeni czy odpowiednim doświetleniem wnętrz.

 remont mieszkania

2. PRZYJACIELE ZAMIAST FACHOWCÓW

Niewątpliwie w trakcie remontu każda para rąk do pracy jest potrzebna, a pomoc znajomych nieoceniona – niemniej nie powinniśmy powierzać specjalistycznych robót osobom bez odpowiedniego doświadczenia. Gdy mowa o malowaniu ścian czy wymianie podłogi, amatorskie starania mogą co najwyżej znacznie przyśpieszyć kolejny remont, ale w przypadku prac na wysokościach lub robót związanych z elektryką skutki mogą być już nieco bardziej poważne. Nie warto ryzykować zdrowia i życia naszych pomocników, dlatego do specjalistycznych prac, najlepiej wynająć fachowca.

 

3. NIEZABEZPIECZONE MIEJSCE PRAC

Rozpoczęcie remontu bez odpowiedniego zabezpieczenia wnętrz może nam przysporzyć dodatkowych zmartwień już po ukończeniu prac, a także spowodować konieczność kolejnych napraw. Mocna folia malarska, taśma i tektury to absolutny niezbędnik do podjęcia jakichkolwiek robót – dzięki nim ochronimy meble, okna i podłogę przed zniszczeniem. Należy pamiętać, by w remontowanych pomieszczeniach nie korzystać ze sprzętów elektronicznych – unoszący się kurz lub pył może je uszkodzić. Jak wiadomo, takie warunki nie służą również alergikom, więc powinniśmy bardzo starannie odizolować tę część mieszkania, która nie jest objęta remontem.

 renowacja mieszkania

4. ŹLE PRZYGOTOWANE ŚCIANY

Jeśli zaraz po podjęciu decyzji o odświeżeniu ścian chwycimy za wałek i zabierzemy się do pracy, jej efekt może być niezadowalający. Odpowiednie przygotowanie podłoża do malowania odgrywa wręcz kluczową rolę – nie wolno nam zapomnieć o wcześniejszym wypełnieniu ubytków i pęknięć oraz odpowiednim zagruntowaniu powierzchni. Do wykonania tych czynności będą potrzebne dedykowane produkty: akryl dopasowany do rodzaju używanej farby oraz grunt przeznaczony dla rodzaju malowanej przez nas powierzchni. Prawidłowe wykonanie wszystkich etapów prac malarskich zapobiegnie powstawaniu najczęstszych problemów: zacieków, pęcherzy, pęknięć i rys.

5. WILGOĆ W MIESZKANIU

Kardynalnym błędem, a przede wszystkim nieefektywnym działaniem, jest zamalowywanie pleśni i grzybów bez ich uprzedniego zwalczenia. W tym przypadku konieczne jest wykrycie przyczyny powstawania problemu (może nią być niewłaściwa wentylacja pomieszczenia, wadliwa izolacja, występowanie tzw. mostków termicznych) i usunięcie nalotu specjalnymi preparatami grzybobójczymi.

 

6. REMONT PODŁOGI – TO NIE TAKIE PROSTE

Zniszczona podłoga wymaga remontu, ale wymiana parkietu lub paneli nie zawsze spełni nasze oczekiwania, jeśli prace wykonamy nieprawidłowo. Najczęściej popełniane błędy to:

  • osadzanie materiałów na niewyrównanej powierzchni,
  • wilgotność podłoża i brak izolacji przeciwwilgociowej,
  • niezastosowanie podkładu wygłuszającego,
  • zastosowanie nieodpowiedniego rodzaju kleju do elementów wykończenia,
  • brak dylatacji.

 

7. ŹLE DOBRANY KLEJ MONTAŻOWY

Różne rodzaje klejów montażowych mają swoje odpowiednie zastosowania, o których najlepiej wiedzieć jeszcze przed nałożeniem warstwy preparatu. Przy doborze właściwego kleju powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj mocowanego obiektu, powierzchnię, do której go przytwierdzamy oraz wskazane przez producenta warunki otoczenia – niektóre kleje mogą być przeznaczone do zewnątrz, a inne można stosować jedynie wewnątrz budynku. Warto również przy klejeniu przedmiotów wykonanych z delikatnych materiałów, wybierać preparaty bezpieczne, które nie uszkodzą warstwy srebrzankowej lustra i nie spowodują odbarwień kamienia.

 Błędy popełniane przy renowacji mieszkania

8. ŹLE WYKONANA RENOWACJA DREWNA

Jeśli w przeszłości zastosowaliśmy zły gatunek drewna i długo zwlekaliśmy z jego renowacją, szkody wyrządzone przez czynniki mechaniczne. Ważne, by już przy pierwszych symptomach erozji naszego drewnianego wyposażenia wnętrz czy mebli ogrodowych zastosować odpowiedni dla nich preparat. Obecny rynek oferuje rozmaitą gamę produktów: lakiery, oleje, impregnaty dekoracyjno-ochronne, lecz by wybrać najwłaściwszy należy dokładnie zapoznać się z rekomendacjami producenta. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wybrany środek impregnujący spełnia nasze oczekiwania, dobrym pomysłem może okazać się jego przetestowanie na niewielkim skrawku powierzchni w mało widocznym miejscu. Przy impregnacji drewna nie można także zapomnieć o jego uprzednim oczyszczeniu, by uniknąć bardzo często popełnianego błędu - utrwalania wyrządzonych już szkód.

 

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego