Uszczelnianie
to nasza specjalność

Nagrzewanie elementów podczas wiercenia - jak temu zaradzić?

Wiertarka to narzędzie stanowiące podstawowe wyposażenie warsztatu każdego majsterkowicza. Pomimo swojej popularności, nierzadko pojawiają się problemy z jej stosowaniem, co może wpływać negatywnie na efekt końcowy, a w najgorszym wypadku doprowadzić do zagrożenia zdrowia. Podpowiadamy, jak bezpiecznie wywiercić dziurę, która spełni nasze oczekiwania.

Zacznij od przygotowania

Przed rozpoczęciem wiercenia należy zwrócić uwagę na ogólny stan urządzenia. Sprawdzamy, czy kabel zasilający nie ma żadnych przetarć, a wiertarka nie jest pęknięta lub uszkodzona. Pamiętajmy również o tym, że wybrane wiertło musi być adekwatne do materiału, w którym wiercimy. Jeśli sprzęt jest w porządku, a wiertło dopasowane, zaznaczamy ołówkiem miejsce planowanego otworu. Aby zrobić kilka w tej samej linii, używamy poziomicy.

Nie zapominajmy, aby upewnić się, że w ścianie, w której zamierzamy wiercić, nie przebiega przewód elektryczny, gazowy lub rura wodna. Uszkodzenie tych struktur może mieć poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia, jak i przebiegu całego remontu.

 

wiertarka 2

Uwaga przeszkody!

Od materiału, w którym robimy otwór, zależy nie tylko rodzaj wiertła, ale również dostosowanie liczby obrotów - im twardszy, tym powinno się wiercić wolniej. Innym również istotnym zaleceniem jest to, aby nie dopuścić do sytuacji przegrzania wiertarki. Dzieje się tak, gdy wiertło zakleszczy się w wierconym materiale.

wiertarka 200 2

Intensywne przewiercanie się przez twardą powierzchnię może również spowodować spadek obrotów wiertarki i nadmierne nagrzanie się silnika. Warunkiem wznowienia pracy jest odczekanie, aż wiertarka wróci do normalnej temperatury. Dobrze jest w takich przypadkach zastosować wiertarkę udarową.

Częstym zjawiskiem jest także nagrzewanie się samego wiertła, co dotyczy szczególnie obróbki drewna. W takiej sytuacji warto mocniej docisnąć wiertarkę do podłoża, co skróci czas wiercenia i ograniczy przypalanie się otworu. Należytą ostrożność należy zachować również w przypadku plastiku, ponieważ nagrzewanie się wiertła, może doprowadzić do nadtopienia otworu i opiłków. Aby tego uniknąć, wystarczy zaopatrzyć się w płyny chłodzące, w których co jakiś czas moczy się rozgrzaną końcówkę. Na rynku dostępne są emulsje, oleje i spray’e, a ich stosowanie zależne jest od materiału, w którym wiercony jest otwór.

Alternatywa dla wiercenia

Nie da się ukryć, że choć wiertarka jest nieodzownym symbolem domowych remontów, w wielu sytuacjach nie stanowi jedynego rozwiązania. Czasem jest nieporęczna i trudno z jej pomocą wykonać pewne manewry. W takich sytuacjach warto sięgnąć po bardziej uniwersalne narzędzie, jakim jest klej montażowy. Jego użycie jest zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Stosując klej Mamut Glue marki Den Braven, który trzyma natychmiast nawet bardzo ciężkie elementy i nie wymaga podpierania mocowanych przedmiotów, przy wielu pracach remontowo-budowlanych możemy uniknąć konieczności kłopotliwego wiercenia, a także problemów z nagrzewaniem się wiertarki czy wiertła.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego