Uszczelnianie
to nasza specjalność

Malowanie pomieszczeń wilgotnych i mokrych

Malowanie ścian wydaje się czynnością prostą i nie wymagającą specjalistycznej wiedzy. Są jednak pomieszczenia, przy remoncie których niezbędne jest szczególne podejście i wyjątkowo skrupulatny dobór materiałów. Farby w łazience, kuchni, pralni czy łaźni będą bowiem musiały sprostać dużej wilgotności i podwyższonej temperaturze. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem?

malowanie łazienki

Pomieszczenia mokre i wilgotne to wnętrza, w których ściany, sufity i podłogi, w związku z przeprowadzanymi tam czynnościami, są narażone na kontakt z wodą lub skondensowaną parą wodną. Zaliczamy do nich m.in.

  • łazienki,
  • kuchnie,
  • pralnie i łaźnie.

Coraz częściej zauważyć można, że przy aranżacji pomieszczeń wilgotnych odchodzi się od monotonnego układania płytek od podłogi do sufitu. Wykańczając te przestrzenie, można wykazać się dużą kreatywnością, pamiętać jednak należy, że panują w nich specyficzne warunki takie jak wysoka wilgotność, które wymagają odpowiednich materiałów.

Malowanie łazienki zwykłą farbą, szczególnie w miejscach bezpośrednio narażonych na zachlapanie wodą, nie przyniesie dobrych rezultatów. Najczęściej już po krótkim okresie eksploatacji może dojść do miejscowego zawilgocenia podłoża i złuszczenia powłoki malarskiej.

 

Wybór farby


Kluczowy dla dobrego efektu estetycznego i trwałości ścian w pomieszczeniach wilgotnych będzie więc właściwy dobór farby.

Na rynku znajdziemy bogaty asortyment produktów dedykowanych do takich zastosowań. Wskazane jest, by do malowania używać tu jedynie farb o podwyższonej odporności na wilgotność. Pokryte nimi powierzchnie powinny być przystosowane do wielokrotnego mycia i szorowania. Nowoczesne preparaty chronią również przed rozwojem mikroorganizmów. Dobrze sprawdzą się w tej roli:

  • specjalne dyspersyjne farby akrylowe
  • produkty z dodatkiem lateksu.

Podejmując decyzję, trzeba kierować się informacjami zamieszczonymi na etykiecie, zwracając przy tym uwagę, czy malowana powierzchnia będzie narażona jedynie na wilgoć czy też bezpośredni kontakt z wodą.

 

Przygotowanie podłoża wilgotnego

malowanie wilgotnego pomieszczenia


Specjalna farba na wilgotne ściany to priorytet, ale malowanie łazienki czy kuchni rozpocząć należy od właściwego przygotowania podłoża.

 

Nowy budynek

W nowo wzniesionym budynku nie jest to zbyt skomplikowane. Standardowo w pomieszczeniach należy oczyścić ściany z pyłu i kurzu, warto je również zagruntować. Podkład gruntujący zmniejsza chłonność podłoża, co zwiększa wydajność farby oraz zapobiega jej nierównomiernemu i zbyt szybkiemu wysychaniu.

Użyć możemy tu np. Gruntu Uniwersalnego Den Braven, który utworzy bezbarwną powłokę zabezpieczającą.

 

 

Wnętrze remontowane

Trudniejsze może okazać się natomiast przygotowanie podłoża we wnętrzach remontowanych. Musimy się bowiem liczyć z tym, że na ścianach użytkowanych pomieszczeń wilgotnych mogły pojawić się grzyby i pleśnie. Choć dobrej jakości farby zawierają środki grzybobójcze, przed ich nałożeniem wszystkie wykwity należy starannie usunąć, a miejsca te zdezynfekować specjalnymi preparatami.

Zanim przystąpimy do malowania, musimy też zadbać o zabezpieczenie i usunięcie wszelkich rys, pęknięć i szczelin. Wykonać to możemy przy użyciu Akrylu Natychmiast Malowanego Den Braven, który znacznie przyspieszy prace remontowe. Można go malować zaraz po nałożeniu tzw. metodą mokre na mokre.

Następnym krokiem jest już nałożenie farby do wilgotnych pomieszczeń i efekt gładkich ścian o jednolitym kolorze gotowy.

 

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego