Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak kłaść klej na styropian?

Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych. Ma szerokie zastosowanie, jest stosunkowo tani, lekki i łatwy w obróbce. Jednak, aby właściwie spełniał swoje funkcje, musi zostać poprawnie zamontowany. Prace ułatwia specjalny klej do styropianu, który aplikuje się przy pomocy pistoletu. Opisujemy krok po kroku, jak kłaść klej na styropian, by uniknąć błędów.

Montaż tradycyjny

Tradycyjną metodą mocowania płyt styropianowych jest montaż na zaprawę klejową. Zamiast rozrabiać tradycyjną masę klejową, można zastosować nowoczesny klej na bazie pianki poliuretanowej (np. Montagefix-ST Gun Den Braven), który sprzedawany jest w wygodnych, lekkich puszkach. To szybszy i bardziej komfortowy sposób na klejenie styropianu nie tylko ze względu na to, że do jego aplikacji potrzebujemy jedynie pistoletu, ale również na to, że kołkowanie można wykonywać już po 2h, kiedy to w przypadku tradycyjnych metod powinniśmy odczekać 48h.

Tego typu jednoskładnikowy klej powinien charakteryzować się niską rozprężnością, wysoką stabilnością wymiarową i dobrą termoizolacyjnością. Można użyć go do ocieplenia ścian zewnętrznych metodą bezspoinową, termoizolacji fundamentów, ścian piwnicznych i innych podziemnych części budynku, a także izolacji dachów i stropodachów, eliminując przy tym ryzyko powstawania mostków termicznych (piana jest sama w sobie doskonałym izolatorem). Jest dedykowany do płyt XPS i EPS, w tym styropianu szarego z dodatkiem grafitu. Jednoskładnikowy klej poliuretanowy wykazuje dobrą przyczepność do betonu, gazobetonu, bloczków silikatowych, zapraw tynkarskich i murarskich, drewna, stali i metali.

Zanim przystąpimy do klejenia styropianu na piankę, należy odpowiednio przygotować podłoże. Od tego w dużej mierze zależy bowiem trwałość warstwy ociepleniowej. Należy upewnić się, że powierzchnia jest nośna, czysta, pozbawiona grzybów i pleśni. Ponieważ klej utwardza się pod wpływem pary wodnej, przed rozpoczęciem prac montażowych podłoże dobrze jest zwilżyć wodą za pomocą rozpylacza. Pamiętać też należy, że płyty izolacyjne formowane mogą zawierać środki antyadhezyjne. Warto więc na początek wykonać próbę przyczepności na niewielkim fragmencie, a w razie potrzeby przeszlifować powierzchnię płyty. Również bardzo gładkie, równe, nieprzepuszczalne podłoża zaleca się zmatowić.

Depositphotos 98967358 m 2015

Metoda bezspoinowa

Nakładanie kleju przy ocieplaniu elewacji metodą bezspoinową:

 1. Bezpośrednio przed użyciem puszkę z klejem należy wstrząsnąć w celu wymieszania zawartości i zamontować na pistolecie. Początkową partiękleju (ok. 30 cm) skierować na bok aż do wyrównania ciśnienia.

 2. Oklejanie ściany rozpoczynamy od dołu. Właściwie zamontowana listwa startowa pomoże równo wyprowadzić warstwę styropianu.

 3. Klej nakładamy jednostronnie na płytę po obwodzie z zachowaniem dystansu 2 cm od krawędzi. Środek płyty pokrywamy pasmem w kształcie litery M.

 4. Płytę przykładamy do ściany nie później niż 10 minut od aplikacji kleju i lekko ją dociskamy.

 5. Korektę równości można przeprowadzać w ciągu maksymalnie 25 minut od nałożenia kleju.

 6. Po stwardnieniu kleju, zaleca się płyty styropianowe dodatkowo zamocować za pomocą kołków tworzywowych.

2 300

 

Klejenie - krok po kroku

Klejenie płyt styropianowych na fundamenty – krok po kroku:

 1. Płyty styropianowe można kleić dopiero po całkowitym wyschnięciu powłok hydroizolacji.

 2. Po przygotowaniu pianki w pistolecie, nakładamy klej jednostronnie na ocieplane podłoże pionowymi pasami z zachowaniem odstępów 20-30 cm.

 3. Płyty przykładamy do podłoża po ok. 10 minutach od naniesienia kleju.

 4. Równomiernie i mocno dociskamy.

 5. Złącza między płytami wypełniamy, stosując ten sam klej poliuretanowy.

 

Zachowanie tych kilku zasad pozwala nam sprawnie ukończyć prace, a co najważniejsze z zadowalającym efektem, który odpowiednio spełni swoje zadanie.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego