Uszczelnianie
to nasza specjalność

Kiedy należy stosować akryl malarski?

Akryle malarskie to uszczelniacze na bazie wodnej dyspersji akrylowej, które mogą okazać się bardzo przydatne podczas prac wykończeniowych. Są to gotowe do użycia masy, najczęściej sprzedawane w wygodnych kartuszach. Z powodu opakowania, czasami mylone bywają z silikonami. Mają jednak nieco inne właściwości i zastosowanie. Do czego służy akryl malarski i kiedy warto po niego sięgnąć?

Malowanie ścian to jedna z podstawowych prac na etapie wykańczania budynku czy podczas remontu pomieszczeń. Zwykle sporo uwagi poświęcamy wyborowi farby. Pamiętajmy jednak, że diabeł tkwi w szczegółach i o efekcie końcowym zadecyduje nie tylko sama powłoka malarska, ale też przygotowanie podłoża oraz zadbanie o takie detale, jak wypełnienie szczelin czy połączeń na styku różnych powierzchni.

akryl 250

Zanim pomalujesz ściany…

Podczas remontu zwykle na ścianach i suficie występują mniejsze lub większe uszkodzenia. Zanim zaczniemy je malować, koniecznie trzeba ocenić ich stan, a wszystkie pęknięcia i ubytki usunąć. Również w przypadku nowego budynku może okazać się, że trzeba wypełnić jakieś szczeliny czy zamaskować złącza. Nieoceniony w takich przypadkach jest akryl malarski. Ta masa uszczelniająca jest trwale elastyczna, dzięki czemu nie tylko zamaskuje istniejące rysy i pęknięcia, ale także zapobiegnie powstawaniu nowych. Doskonale nadaje się więc do wypełniania miejsc, które narażone są na pękanie pod wpływem pracy przegród budowlanych.

Czym akryl różni się od popularnych silikonów? Przede wszystkim tym, że może być malowany różnymi farbami na dowolny kolor. Wszystkie połączenia i naprawy stają się więc całkowicie niewidoczne. Akryle malarskie przystosowane są do pokrywania różnymi rodzajami farb. Wybrać możemy produkt uniwersalny np. Akryl budowlany Den Braven, który można malować farbami wodnymi i syntetycznymi, albo zdecydować się na preparat dedykowany do konkretnego rodzaju farby np. Akryl do farb lateksowych Den Braven.

Przy podłodze i wokół okna

Akryl malarski może być aplikowany na większość popularnych podłoży budowlanych, a więc na ceramikę, beton, tynki, gładzie, gipsy, szpachlę, a także drewno. Przyda się zatem nie tylko do usunięcia rys w murze, ale też do wypełnienia szczelin wokół ram okiennych i drzwiowych, przy listwach podłogowych i wykończeniowych, parapetach, schodach, cokołach, ozdobnych rozetach i kasetonach.

akrylowanie 250

Zabudowa z płyty g-k bez rys i pęknięć

Wykańczając wnętrza, chętnie sięgamy po płyty gipsowo-kartonowe. To popularny sposób na wznoszenie lekkich ścianek działowych, pokrywania połaci dachowych na poddaszu, wykonywania sufitów podwieszanych, zakrywania elementów instalacyjnych czy też tworzenia różnego rodzaju dekoracyjnej zabudowy. Niestety materiał ten kojarzony jest też z powstawaniem rys i pęknięć, które pojawiają się na styku płyt pod wpływem pracy budynku. Jest jednak skuteczny sposób na uniknięcie tego niechcianego zjawiska. Wszystkie miejsca połączeń (zarówno pomiędzy płytami, jak też z elementami murowymi) należy wypełnić materiałem trwale elastycznym. Świetnie w tej roli sprawdzi się właśnie akryl malarski, np. Akryl do płyt g-k Den Braven, który jest neutralny chemicznie i nie spowoduje korozji metalowego stelaża.

Gdy liczy się czas

Aplikacja akrylu budowlanego nie jest trudna. Wystarczy zaopatrzyć się w pistolet, w którym umieszcza się kartusz. Po oczyszczeniu podłoża i nałożeniu uszczelniacza, jego powierzchnię można wygładzić szpachelką. Koniecznie sprawdź zalecenia producenta co do czasu schnięcia konkretnego produktu! W przypadku standardowych akryli - z rozpoczęciem malowania trzeba zwykle zaczekać ok. 24 godziny. Tzw. akryle szybkoschnące mają ten czas skrócony do ok. 1 godziny.

Jest jednak kilka innowacyjnych produktów, które pozwalają uniknąć przestoju w pracach. Jednym z nich jest Akryl Szybki Szpachlowy, który malowalny jest już po 20 minutach. Zachowuje on idealną biel, jest praktycznie bezskurczowy, a po utwardzeniu szlifowalny jak szpachla, dlatego świetnie sprawdza się przy zabudowach z płyt g-k. Jeżeli chcemy skrócić prace do absolutnego minimum, warto sięgnąć po Akryl Natychmiast Malowalny Den Braven, który można nakładać tzw. metodą mokre na mokre. Dzięki znikomemu skurczowi i wysokiej kompatybilności z farbami, minimalizuje ryzyko spękań powłoki malarskiej. Do malowania można więc przystąpić od razu po jego aplikacji.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego