Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jesienny przegląd dachu

Jesień to ostatni moment, aby zrobić przegląd pokrycia dachowego oraz sprawdzić stan orynnowania. Pozwoli to wyeliminować wszelkie uszkodzenia i odpowiednio zabezpieczyć nasz dom przed wymagającą jesienno-zimową aurą, dla której charakterystyczne są niskie temperatury, wiatry oraz opady deszczu i śniegu. W najbliższych miesiącach takie zjawiska silnie będą oddziaływać na nasz dom, dlatego podpowiadamy jak uchronić go przed przykrymi konsekwencjami.

Depositphotos 86047316 m 2015

Sprawdzenie stanu dachu i naprawa ubytków

Przegląd dachu przed zimą jest bardzo ważną czynnością, którą musimy wykonać, aby ustrzec się przed zawilgoceniem poddasza, wszelkimi przeciekami, a nawet uszkodzeniem elewacji domu. Należy sprawdzić stan poszczególnych łączeń pokrycia dachowego i wystających części połaci. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy obróbki blacharskie nie są poluzowane, popękane oraz czy nie wykruszył się uszczelniacz. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie dopuścić do rozszczelnienia połaci dachowych. Z racji, że obróbki najczęściej są blaszane do ich uszczelnienia warto wybrać produkt dedykowany do tego typu prac, jak np. jednoskładnikowy, kauczukowy kit dekarski ELAST-O-RUB.

W przeciwieństwie do silikonowych uszczelniaczy na bazie octowego systemu utwardzania, nie powoduje on korozji. Jest neutralny chemicznie, odporny na zmienne warunki atmosferyczne i grzyby pleśniowe. Sprawnie uszczelni konstrukcje stalowe, połączenia blachy profilowanej (np. blachy falistej, trapezowej), kołnierze okien dachowych i opierzenia blacharskie. Bez przeszkód może być nałożony na powierzchnie mokre (z wyjątkiem powierzchni porowatych). Poza tym współgra z materiałami bitumicznymi.

Z kolei do naprawy i izolacji pokryć dachowych wykonanych z papy możemy użyć plastyczno-elastycznego uszczelniacza-kleju TIXOPLAST DEKARSKI. Produkt może być ułożony bezpośrednio na papę i pokrycia bitumiczne. Jest odporny na spływanie, łuszczenie, powstawanie rys skurczowych oraz działanie czynników atmosferycznych.

Udrożnienie i uszczelnienie rynien

Jesień to czas, kiedy często padają deszcze, a z drzew opadają liście. Trzeba zatem zadbać o sprawne odprowadzanie wody z dachu, a co za tym idzie wyczyścić, udrożnić i uchronić przed przeciekaniem rynny. To bardzo ważne, ponieważ, jeśli tego nie dopilnujemy, woda będzie spływać po ścianach domu, co ograniczy jego właściwości termoizolacyjne, a zwiększona wilgotność przyczyni się do powstania grzyba. Pamiętajmy, aby najpierw usunąć z rynien wszystkie zalegające w nich liście i suche gałązki. Następnie można przejść do naprawy ubytków orynnowania. Do uszczelnienia rynien idealnie nada się klej-uszczelniacz META-SEAL DEKARSKI, czyli jednoskładnikowy, elastyczny produkt powstały na bazie MS Polimeru, który bez problemu połączy elementy blaszane i stalowe. Możemy go śmiało stosować jako zamiennik klejów do twardego PCW, jeśli tylko posiadamy system rynnowy z PCW. Po wyschnięciu można go pomalować, nie pozostawiając rys i odbarwień.

Produkt ten można również swobodnie zastosować w przypadku, gdy ciągłość rynien została przerwana przez zjawisko korozji. Należy wtedy najpierw usunąć powstałą rdzę, a potem wypełnić lukę klejem-uszczelniaczem o niewielkim ubytku masy. Po wyschnięciu trwale zachowuje swoją elastyczność i pozostaje całkowicie odporny na działanie czynników atmosferycznych (w tym na temperaturę od – 40°C do + 90°C i opady).

Zrobienie jesiennego przeglądu dachu pozwoli nam przed zimą wyeliminować wszelkie usterki. Jest to o tyle istotne, że sprawny dach i rynny uchronią nasz dom przed przeciekami, czy wilgocią. Ponadto regularne przeglądy zdecydowanie zmniejszą skalę uszkodzeń, a ewentualne ubytki będzie można naprawić samemu przy użyciu produktów dedykowanych do zewnętrznego uszczelniania dachu i rynien.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego