Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak zbudować murowanego grilla?

Okres letnio-jesienny sprzyja długim biesiadom na świeżym powietrzu, zwłaszcza przy dobrym jedzeniu prosto z rusztu. Właśnie dlatego szczęśliwych posiadaczy przestronnych ogrodów namawiamy do budowy profesjonalnego, murowanego grilla. Zadanie to nie należy do specjalnie trudnych, o czym przekonujemy w naszym krótkim poradniku.

Grill ogrodowy może przybrać formę otwartą lub rozbudowaną, z okapem w kształcie komina. W naszym poradniku skupiamy się na tej pierwszej wersji – znacznie prostszej w wykonaniu.

 

Jak zbudować murowanego grilla?

Wybór materiału budowlanego – dlaczego klinkier?

Cegła klinkierowa to materiał, który najlepiej sprawdzi się przy budowie grilla na stałe ulokowanego w ogrodzie. Cechuje ją niska nasiąkliwość, wysoka wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na trudne warunki atmosferyczne.

 

Budowa grilla krok po kroku

Zanim przystąpimy do prac budowlanych, dokładnie zaplanujmy wymiary naszego grilla i na ich podstawie kupmy właściwą liczbę cegieł, a także odpowiednich rozmiarów płytę paleniskową oraz ruszt.

 

Potrzebne materiały:

 • cegły klinkierowe
 • ruszt ze stali nierdzewnej
 • płyta paleniska
 • płaskowniki stalowe
 • ceowniki aluminiowe
 • żwir
 • cement
 • elementy dystansowe
 • poziomica
 • szlifierka kątowa
 • uszczelniacz Fire Sealant 1200°C

 

1. Przygotowanie płyty fundamentowej

W wybranym miejscu wyznaczamy przestrzeń pod budowę grilla i w jej obrębie kopiemy dół na głębokość około 50 cm. Na jego dnie wysypujemy stabilizującą grunt warstwę żwiru. Na nią zaś kładziemy betonową wylewkę. Będzie ona stanowić płytę fundamentową pod nasz grill. Z dalszymi pracami odczekajmy około 2 tygodni, aż materiał wyschnie i zwiąże się z gruntem.

 

2. Wznoszenie ścianek

Ten etap zaczynamy od ułożenia „na sucho” pierwszej warstwy cegieł. Zadbajmy o kąty proste w narożnikach oraz odpowiedni poziom. Układając kolejne warstwy klinkieru, pamiętajmy o zachowaniu równych pionowych i poziomych spoin. Pomogą nam w tym rozdzielające cegły elementy dystansowe.

 

Jak zbudować murowanego grilla?

3. Tworzenie paleniska

Po osiągnięciu ustalonej wysokości rozpoczynamy budowę właściwej części grilla. Musimy stworzyć w konstrukcji szczelinę na wsunięcie płyty paleniska oraz zamocować prowadnice dla rusztu. Do tego pierwszego posłużą nam rozciągnięte pomiędzy przeciwległymi bokami konstrukcji aluminiowe płaskowniki, prowadnice uzyskamy natomiast montując pomiędzy cegłami na dwóch lub trzech kolejnych piętrach aluminiowe ceowniki.

 

4. Wykończenie

Kiedy okalające palenisko ścianki osiągną oczekiwaną przez nas wysokość, przystępujemy do prac wykończeniowych, czyli fugowania spoiny między cegłami. Możemy do tego celu użyć np. Spoiny do klinkieru i kamienia firmy Den Braven.

 

Pamiętaj!

Podczas budowy grilla dbajmy o to, by nie dopuścić do zawilgocenia konstrukcji, a przed jego pierwszym użyciem odczekajmy około dwóch tygodni, aby użyte materiały całkowicie związały.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego