Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak zamontować rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne w oknach to coraz częstszy widok. Ich duża popularność nie dziwi, gdyż posiadają wysoką funkcjonalność. W okresie jesienno – zimowym ograniczają straty ciepła, natomiast latem zapobiegają przegrzewaniu wnętrz. Co więcej mogą być także elementem dekoracyjnym fasady budynku, zmniejszać poziom ulicznego hałasu, a także zwiększać ochronę przed włamaniem. Warunek jest jeden – muszą być odpowiednio zamontowane. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy ich montażu. Wiedza ta przyda się nawet, jeśli prace monterskie będzie wykonywać profesjonalna ekipa.

 

Dobry montaż rolet, to…

montaż rolet zewnętrznych

Odpowiednio zamontowane rolety zewnętrzne pozwalają na ograniczenie strat ciepła w zimne dni nawet do 30%. Zamocowanie rolet zewnętrznych przy oknach ma swoje plusy także latem. Skutecznie zmniejszają one nasłonecznienie pomieszczeń, dzięki czemu w domu będzie chłodno i przyjemnie nawet w upalne dni. Wpływa to pozytywnie nie tylko na klimat wewnątrz pomieszczeń, ale również zużycie energii potrzebnej na ogrzewanie lub chłodzenie.

 

 

Podczas montażu rolet trzeba jednak zachować kilka zasad, które pozwolą uniknąć niepotrzebnych błędów:

 • Na wstępie należy pamiętać, aby rozwinięty pancerz rolety znajdował się w odległości 2-3 cm od szyby.
 • Przy okazji trzeba także sprawdzić czy wymiary rolety zgadzają się z oknem i wcześniej przygotowanym otworem.
 • Należy pamiętać o wykonaniu luk przeznaczonych do zainstalowania prowadnic rolety.
 • W przypadku rolet zewnętrznych przeznaczonych do zabudowy, trzeba również wziąć pod uwagę otwór do linki, taśmy bądź przewodu sterującego.
 • Rolety elewacyjne mocuje się poprzez przykręcenie ich za pomocą kołków rozporowych do ściany budynku, w przypadku modeli do zabudowy będą to wkręty dopasowane do materiału, z którego wykonane zostało okno np. PCV, drewno lub aluminium.
 • Następnym krokiem jest zamocowanie prowadnic. W celu uniknięcia wysuwania się rolety, zaleca się użycie nitów, aby solidnie przyłączyć prowadnice do skrzyni.
 • Linki, taśmy bądź przewody sterujące przekładamy poprzez przygotowany do tego celu wcześniej otwór. Zostają jeszcze prace wykończeniowe i gotowe.

 

…niezastąpione uszczelnienie

montowanie rolet

Bardzo ważnym elementem przy montażu rolet zewnętrznych jest ich odpowiednie uszczelnienie na styku z elewacją czy nadprożem. Pozwoli to na zachowanie dobrej izolacyjności rolet i nie spowoduje powstania mostków termicznych. Do tego celu zaleca się użycie poliuretanowej pianki montażowej. Inne produkty mogą się odkształcać, co w efekcie może spowodować wypaczenie rolety i jej niepoprawne działanie. Pianki poliuretanowe charakteryzują się również dobrymi parametrami izolacji cieplnej.

Wybierając piankę do tego typu prac, warto skłonić się ku produktom nieskorozprężnym i stabilnym wymiarowo, jak np. GUNFOAM 8008 MAXI 65+ oraz PURFOAM EXTRA firmy Den Braven. To jednoskładnikowe poliuretanowe pianki, które przeznaczone są do montażu i uszczelniania rolet, bram garażowych oraz innych tym podobnych elementów wykonanych m.in.:

 • z drewna,
 • metalu,
 • stali,
 • oraz aluminium.

Dodatkowo dzięki swoim właściwościom doskonale nadają się do izolacji cieplnej oraz akustycznej rolet zewnętrznych. Już 14 mm warstwa piany GUNFOAM 8008 MAXI 65+ w zupełności wystarczy, aby zredukować dużą stratę energii z budynku oraz ograniczyć hałas z zewnątrz.

Aplikacja pianek poliuretanowych jest łatwa i szybka. Przed nałożeniem pianki należy dokładnie zabezpieczyć powierzchnię przed zabrudzeniem. Szczeliny należy wypełniać do 30% - 40%, ponieważ pianka po 60 minutach zwiększa swoją objętość aż o kilkadziesiąt procent. Zaleca się osłonić powierzchnię piany do czasu wyschnięcia, w przypadku kiedy masa jest narażona na działanie warunków atmosferycznych bądź wody. Utwardzoną już piankę poliuretanową można pokryć np. warstwą farby, gipsu i tynku.

Rolety zewnętrzne dzięki swoim niezwykłym funkcjom mogą znacznie poprawić komfort codziennego życia nie tylko w okresie letnim, ale również zimowym. Odpowiedni montaż oraz wybór profesjonalnych produktów do uszczelnienia z całą pewnością pomoże zachować ich właściwości na długi czas.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego