Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Do podstawowych prac wykończeniowych w pomieszczeniach należy wykonanie podłogi oraz pomalowanie ścian i sufitu. Istnieją jednak drobne elementy, o których nie wolno zapominać, ponieważ mają one duży wpływ na wygląd całego wnętrza. Jednymi z nich są listwy przypodłogowe, które stanowią estetyczne domknięcie aranżacji podłogi. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich montażu.

Listwy przypodłogowe instaluje się w miejscu połączenia podłogi ze ścianą.

Ich funkcją listwy jest między innymi:

  • ochrona krawędzi desek,
  • ochrona paneli przed uszkodzeniami,
  • ukrycie przewodów,
  • ukrycie szczeliny dylatacyjnej
  • ukrycie wszelkich niedociągnięć, które mogły powstać podczas wcześniejszych prac.

Najczęściej wybieranymi listwami są te wykonane z:

  • tworzywa sztucznego,
  • MDF,
  • drewna.

Montaż listwy przypodłogowej nie jest skomplikowaną czynnością i nie potrzeba do tego szczególnych umiejętności. W zależności od wybranego rodzaju elementów, możemy je zamontować przy użyciu standardowego kleju do drewna bądź specjalnego kleju do listew np. Montagefix-N firmy Den Braven.

montowanie listwy podłogowej

Listwy przypodłogowe najlepiej zamontować zaraz po malowaniu ścian i ułożeniu podłogi. Zanim jednak do tego przystąpimy, należy upewnić się, że farba wyschła, powierzchnia jest zwarta, a ewentualne zanieczyszczenia zostały usunięte. W razie potrzeby na niewielkim fragmencie można przeprowadzić test przyczepności, aby upewnić się, że klej, którego użyjemy, jest odpowiedni i nasza praca nie pójdzie na marne.

Należy także zwrócić uwagę na długość listew. Produkty ze sklepu nie zawsze będą idealnie dopasowane, dlatego przed montażem trzeba je zmierzyć i w razie potrzeby przyciąć. Warto też pamiętać, aby zostawić trochę wolnego miejsca na narożniki.

 

Montaż listew 

montaż listew przypodłogowych

Przechodząc do wykonywania właściwej czynności, czyli klejenia listew, klej należy aplikować punktowo – w przypadku równych ścian – lub „zygzakiem”, jeśli jednak ściany nie są idealnie gładkie. Zwrócenie uwagi na taki szczegół sprawi, że klej lepiej zwiąże się z tynkiem i pozwoli uniknąć przedwczesnego odklejania się elementów.

Po nałożeniu kleju wystarczy przymierzyć listwy do ścian i jeśli pasują – docisnąć. W przypadku niektórych produktów do klejenia listew, po pierwszym złączeniu mocowanych elementów ze ścianą, należy je od razu oderwać i odczekać ok. 5 minut (metoda transferowa). Czas ten jest przeznaczony na wstępne odparowanie rozpuszczalnika, dzięki czemu klej będzie mógł lepiej związać się ze ścianą. Po wykonaniu tej czynności, należy ponownie docisnąć listwę i gotowe.

 

Praktyczna porada

W przypadku nierównych ścian, warto zadbać o elementy, którymi będziemy mogli dłużej dociskać listwy do ściany, aby zapobiec ich odklejeniu. Sprawdzą się tutaj na przykład plastikowe pojemniki z farbą czy innymi materiałami budowlanymi. Innym rozwiązaniem jest wykorzystywanie klejów szybko wiążących, które nie wymagają podpierania, np. super silny klej Den Braven Mamut Glue, który trzyma natychmiast, bez podpierania.

O Nas

Polska firma Den Braven East Sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania została założona w 1991 roku jako wschodnioeuropejski oddział Grupy Den Braven. Den Braven East oferuje szeroki wybór produktów chemii budowlanej.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego