Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak zabezpieczyć kostkę brukową przed zimą?

Brukowane podjazdy bądź ścieżki to częsty widok w wielu ogrodach, nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale również na wysoką trwałość i funkcjonalność materiału. Aby jednak nawierzchnia dobrze spełniała swoje zadania i na długo zachowała swoje właściwości, należy o nią regularnie dbać. Podpowiadamy, jak odpowiednio przygotować kostkę brukową przed zimą, aby wiosną móc cieszyć się ponownie jej pięknym widokiem.

 

Porządków nadszedł czas…

Podczas jesiennych porządków w ogrodzie warto na liście zadań uwzględnić również czyszczenie kostki brukowej. Pozostawienie jej zabrudzonej na kilka miesięcy może w trwały sposób negatywnie odbić się na jej wyglądzie. Niezaimpregnowanie z kolei spowodować może, że będzie ona bardziej narażona na negatywne działanie mrozu, śniegu bądź innych zimowych warunków pogodowych. Duża wilgotność i zmienność temperatur w tych miesiącach powoduje, że nagromadzona woda może zbyt mocno wynikać w strukturę niezabezpieczonej nawierzchni, a następnie zamarzać i odmarzać powodując jej pękanie.

 

Zabezpieczanie kostki brukowej przed zimą

Od czego należy więc zacząć, aby odpowiednio zabezpieczyć kostkę brukową na zimę?

 

czyszczenie kostki brukowej

Wyczyść kostkę

Po pierwsze od dokładnego zamiecenia oraz wyczyszczenia jej z różnego rodzaju zabrudzeń i osadów. O ile z niektórymi plamami poradzimy sobie przy pomocy samej wody i myjki ciśnieniowej, o tyle w przypadku plam z oleju czy smarów może być już trudniej. Pamiętajmy, że należy unikać drapania i intensywnego szorowania ostrymi narzędziami, gdyż może to spowodować uszkodzenie struktury kostki. 

 

 

Dobrze jest wykorzystać do tego celu specjalistyczne produkty, jak np. DR HOUSE Kostka Brukowa - środki czyszczące, które pozwalają w bezpieczny sposób usunąć smary oraz zabrudzeń na bruku i kamieniu. Aplikacja produktu jest bardzo łatwa i szybka, ponieważ wystarczy wlać środek np. do miski bądź wiaderka, po czym rozprowadzić płyn po zmoczonej wcześniej wodą nawierzchni. Po kilku minutach można wyszorować nawierzchnię twardą szczotką.

Dzięki tej prostej czynności nawierzchnia z kostki brukowej odzyska swój dawny blask i kolor.

 

Usuń chwasty

jesienne porządki w ogrodzie

Kolejnym krokiem na drodze do idealnie czystej nawierzchni jest usunięcie wszystkich roślin ze szczelin bruku. Najlepiej używać do tego celu, zamiast metalowych narzędzi, preparatów chwastobójczych, które nie spowodują mechanicznego uszkodzenia betonowej powierzchni.

Oczyszczone w taki sposób szczeliny można uzupełnić w razie potrzeby piaskiem.

Zaimpregnuj kostkę

Tak przygotowaną oraz wyczyszczoną nawierzchnię brukową dobrze jest zaimpregnować, co pozwoli dodatkowo zabezpieczyć ją przed niekorzystnym działaniem zimowych warunków atmosferycznych. Użycie środków do impregnacji stworzy warstwę, która ochroni przed wsiąkaniem wilgoci w betonową nawierzchnię.

 

Odpowiednio przygotowana oraz wyczyszczona kostka brukowa na długi czas zachowa świeży kolor oraz blask. Co więcej, będzie również dobrze przygotowana na zimę i niekorzystne działanie mrozów oraz intensywne opady. Warto więc podczas jesiennych porządków w ogrodzie uwzględnić także te związane z dobrym zabezpieczeniem betonowych powierzchni, aby latem móc cieszyć się estetycznie wyglądającymi ścieżkami czy podjazdem.

 

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego