Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak wykonać ceglaną ścianę w mieszkaniu

Ściany pokryte okładziną imitującą cegłę to prawdziwy hit wśród najnowszych wnętrzarskich trendów. To materiał, który nadaje wnętrzu przytulności, jest znakomitym cieplnym i akustycznym izolatorem, a co najważniejsze – tworzy niezapomniany efekt. Pokazujemy, że samodzielne stworzenie ceglanej ściany jest w zasięgu możliwości każdego amatora domowych prac budowlanych.

Okładzinę z ceramicznych, betonowych czy gipsowych płytek imitujących cegłę można stosować praktycznie w każdym pomieszczeniu: salonie, łazience, kuchni, a nawet pokoju dziecięcym. Co więcej – taka okładzina ścienna doskonale prezentuje się w wielu stylach, surowych i modernistycznych, nowoczesnych, skandynawskich czy rustykalnych.

 

Jak wykonać ceglaną ścianę w mieszkaniu

Jak położyć okładzinę z cegły?

Potrzebne narzędzia:

 • płytki imitujące cegłę,
 • papier lub folia do zabezpieczenia podłogi,
 • akryl, np. Akryl Lekki Szpachlowy firmy Den Braven,
 • emulsja gruntująca,
 • pędzel,
 • szpachelka,
 • wiaderko,
 • klej montażowy, np. Mamut Glue firmy Den Braven,
 • piła z tarczą diamentową,
 • poziomica,
 • ołówek.

Zanim przystąpimy do właściwego etapu prac, zacznijmy od dokładnego zabezpieczenia podłogi wokół, by nie zabrudzić jej emulsją gruntującą, akrylem, klejem czy opadającym z płytek pyłem. Najlepiej, jeśli użyjemy do tego grubego papieru lub folii ochronnej.

 

1. Przygotowanie ściany

Aby uzyskać trwały efekt i dobrą przyczepność okładziny, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o idealny stan ściany, którą mamy zamiar pokryć płytkami. W tym celu najpierw usuwamy luźne fragmenty starej farby. Ewentualne ubytki w ścianie wypełniamy akrylem. Świetnie sprawdzi się tu Akryl Lekki Szpachlowy firmy Den Braven. Etap przygotowania podłoża pod klejenie kończy pokrycie go emulsją gruntującą. Pozostawiamy ścianę na 24 godziny do przeschnięcia.

Jak wykonać ceglaną ścianę w mieszkaniu

2. Przyklejanie płytek

Ten etap zaczynamy od sprawdzenia, czy na styku podłogi i ściany zachowany jest poziom. Tylko wtedy bowiem kolejne rzędy kładzionych przez nas płytek będą równewzględem siebie. W razie jego braku stosujemy listwę poziomującą. Aby uzyskać maksymalnie naturalny efekt, do klejenia wybierajmy kolejno płytki z różnych opakowań, posiadające delikatnie inną strukturę i odcień. W ten sposób okładzina uzyska jednolitą strukturę. Klej montażowy, np. Mamut Glue, rozprowadzamy na spodniej części płytki. Następnie przytwierdzamy ją do podłoża i delikatnie poruszamy, tak by została właściwie osadzona na ścianie. Wybór płytek z gotowymi fugami zaoszczędzi nam pracy związanej z zachowaniem i wypełnianiem przestrzeni spoinowej pomiędzy poszczególnymi elementami. Wystarczy przytwierdzić je jeden obok drugiego. Dla lepszego efektu płytki najlepiej układać z przesunięciem (o długość połowy płytki) względem poprzedniego rzędu. W razie potrzeby płytkę docinamy, używając do tego tarczy diamentowej. Pamiętajmy, że układnie zaczynamy od samego dołu i podążamy w kierunku sufitu.

 

Jak wykonać ceglaną ścianę w mieszkaniu

3. Impregnacja

Aby zapewnić naszej okładzinie trwałość oraz odporność na zabrudzenia i wilgoć, po około dziesięciu dniach powinniśmy zabezpieczyć ją specjalnym impregnatem do płytek ceramicznych lub gipsowych.

 

Pamiętaj!

Okładzina ceglana, podobnie jak ta wykonana z korka, optycznie zagęszcza i pomniejsza przestrzeń. Dlatego – aby uniknąć efektu przytłoczenia –należy pamiętać o umiarze i nie pokrywać płytkami wszystkich ścian w danym pomieszczeniu. Najlepiej wybrać na ten cel jedną ścianę, a resztę pozostawić w jednolitym kolorze, np. bieli.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego