Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak wybrać dobry klej do płytek ceramicznych?

Wybór klejów do płytek na rynku jest obecnie ogromny. Z jednej strony pozwala to znaleźć rozwiązanie do praktycznie każdego zastosowania, z drugiej jednak utrudnia orientację i podjęcie decyzji. Jaką zaprawę do płytek wybrać? Źródłem informacji do porównania produktów są ich karty techniczne, a my podpowiadamy, jakie dane brać pod uwagę.

Różnego rodzaju płyty i płytki to materiał wykończeniowy chętnie wykorzystywany zarówno na posadzkach, jak i na ścianach, wewnątrz budynku i w jego otoczeniu. Aby cieszyć się pięknym i trwałym efektem, nie wystarczy jednak zakupić wysokiej jakości okładzinę. Ważne jest także to, czego nie widzimy, czyli dobry klej do płytek.

Zastosowanie kleju

montaż płytek przy pomocy kleju

Zanim wybierzemy zaprawę do płytek, musimy szczegółowo określić jego zastosowanie. Kluczowe jest tu miejsce montażu i późniejszego użytkowania, stan i rodzaj podłoża oraz rodzaj okładziny. Inne wymagania musi bowiem spełnić, np. klej do mocowania elementów w kuchni czy łazience, inne natomiast na tarasach, loggiach i elewacji.

 

 

 

Parametry techniczne klejów do płytek

Kiedy już ustalimy wymagania, musimy sięgnąć do informacji zawartych na opakowaniach i w kartach technicznych. Różne rodzaje klejów różnią się bowiem parametrami technicznymi i właściwościami. Które z tych cech są najistotniejsze? 

 1. Pierwsza z nich jest bezpośrednio związana z główną funkcją kleju – to przyczepność.

  Na standardowych podłożach, takich jak tynki czy wylewki, wystarczają zaprawy normalnie wiążące, jednak jeśli podłoże jest trudne – na przykład kruche, łatwo ścieralne lub pokryte starymi powłokami malarskimi lub płytkami ceramicznymi – wybierzmy klej o podwyższonej przyczepności.

 2. Drugim ważnym parametrem jest odkształcalność, czyli podatność utwardzonego kleju na deformację pod wpływem działania naprężeń między płytką ceramiczną a powierzchnią układania.

  Jeśli płytki narażone są na odkształcenia termiczne (np. na zewnątrz budynku lub na ogrzewaniu podłogowym) lub mechaniczne (np. na stropach drewnianych czy płytach g-k), sięgnąć należy po zaprawę trwale zachowujący elastyczność. Wydłużony czas otwarcia pozwala natomiast na rozprowadzenie kleju na większym obszarze, a zwiększona lepkość i gęstość umożliwia klejenie płytek na powierzchniach pionowych.

 3. Nie można też pominąć informacji na temat mrozo- i wodoodporności, zwłaszcza jeśli okładziny będą umieszczane na zewnątrz budynku.

  Do wykonywania wodoszczelnych posadzek ceramicznych na zewnątrz i w pomieszczeniach mokrych warto użyć produktu, który łączy w sobie właściwości kleju do płytek i hydroizolacji.

Symbole klei do płytek

 • C1T - klej cementowy (C), normalnie wiążący (1), o zmniejszonym spływie (T). Zaprawa idealna do prac łazienkowych i innych robót w pomieszczeniach, gdzie podłoże jest dobrej jakości.

 • C2E - klej cementowy (C), o podwyższonych parametrach (2) i wydłużonym czasie otwartym (E). Zaprawa idealna do prac na trudnych podłożach, np.: lastryko, płyty g-k, stare płytki.

 • C2TE S1 - klej cementowy (C), o podwyższonych parametrach (2), wydłużonym czasie otwartym (E), o zmniejszonym spływie (T), odkształcalny (S1). Zaprawa idealna do prac na tarasach lub na płytek przyklejanych na ogrzewaniu podłogowym.

 • C1FT - klej cementowy (C), szybkowiążący (F), o zmniejszonym spływie (T). Zaprawa idealna do układania płytek od góry ściany. Schnie szybko i pozwala na użytkowanie pomieszczenie już po kilku godzinach.

 • D1T - klej dyspersyjny (D) o zmniejszonym spływie (T). Gotowy do użycia klej, o dużej przyczepności. Idealna przy naprawach i układaniu nowych okładzin.

Przyklejanie luster w łazience

klej do montowania płytek

Układając płytki w łazience, bardzo często przyklejamy też lustra. Nie należy do tego używać zwykłej zaprawy cementowej ani zwykłych klejów rozpuszczalnikowych, które mogą uszkodzić delikatną powierzchnię zabezpieczającą lustro. Do tego celu zastosować trzeba klej specjalistyczny, dedykowany do tego rodzaju materiałów, np. klej Montagefix-SBR Lustra & Płytki Den Braven, który jest neutralny chemicznie i nie wchodzi w reakcję z warstwą srebrzankową na spodzie lustra.

 

 

Klejenie innych elementów

Zastanawiając się, jaką zaprawę do płytek ceramicznych wybrać, warto zaopatrzyć się też w wygodne w użyciu uniwersalne kleje montażowe, które ułatwiają montowanie drobnych elementów, takich jak:

 • dekory,
 • gzymsy,
 • listwy wykończeniowe,
 • uchwyty
 • wieszaki.

Jest to także prosty i szybki sposób na naprawę uszkodzonej powierzchni z płytek, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego