Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak wybrać dobry klej do plastiku?

Sposobów na łączenie tworzyw sztucznych jest kilka – można je np. nitować, zgrzewać lub spawać. Do najprostszych i najczęściej stosowanych metod należy jednak klejenie. Żeby było naprawdę skuteczne, trzeba sięgnąć nie tylko po mocny klej do plastiku, ale przede wszystkim dobrać go do konkretnego rodzaju materiału. Bo to, co często potocznie nazywamy plastikami, to liczna i różnorodna grupa tworzyw o odmiennych właściwościach, które wymagają stosowania różnych preparatów. Zatem na co zwrócić uwagę, wybierając klej do klejenia tego typu elementów?


den 300

Zarówno podczas prac budowlanych i remontowych, jak też wtedy, gdy na co dzień potrzebujemy coś przymocować lub naprawić pęknięty przedmiot, chętnie sięgamy po klej. Wydaje się, że klejenie to nic trudnego. Jednak w przypadku tworzyw sztucznych czasami próby takiego mocowania kończą się niepowodzeniem. Dlaczego?

Po pierwsze plastik nie należy wcale do materiałów łatwo sklejalnych z uwagi na strukturę powierzchni, skład chemiczny, niewielkich rozmiarów pory.

Po drugie, zapominamy, że tworzywa sztuczne to różnorodne materiały i w związku z tym wymagają stosowania klejów dopasowanych do ich specyfiki. O ile materiały takie jak popularne PVC, poliuertan czy polistyren kleją się stosunkowo dobrze, o tyle łączenie w ten sposób tworzyw z grupy poliolefin (m.in. PE, PP, PTFE) nastręcza już sporych trudności i wymaga wykorzystania specjalistycznych preparatów oraz aktywatorów (tzw. primerów).

Po trzecie zaś, na łatwość klejenia przedmiotów wpływ ma także charakter łączenia, wielkość powierzchni styku czy szerokość spoiny.

 

Kleje cyjanoakrylowe

Od jakiegoś czasu, dzięki reklamom telewizyjnym, kleje szybkoschnące potocznie określane jako sekundowe lub super glue stały się niezwykle popularne. Rzeczywiście, preparaty tego typu wiążą niemal natychmiast (trzeba uważać na sklejenie palców!). Są wolne od rozpuszczalników i zwykle przezroczyste. Produkty takie jak np. Klej sekundowy cyjanoakrylowy Den Braven  doskonale sprawdzają się w przypadku precyzyjnego łączenia małych elementów i wąskich szczelin. Przydają się nie tylko do drobnych domowych napraw, ale też dla hobbystów np. modelarzy czy miłośników DIY. Czas otwarty to zaledwie 0-3 s, natomiast czas utwardzenia 3-30 s. Klej należy nanieść jednostronnie i natychmiast złączyć klejone powierzchnie. Można go stosować do tworzyw sztucznych takich jak PVC i ABS, nie nadaje się natomiast do PE, PP, PC, PMMA, PTFE, miękkich plastików.

 

Kleje hybrydowe

To nowoczesne jednoskładnikowe produkty na bazie modyfikowanych polimerów (technologia HD Polymer). Charakteryzują się wyjątkową elastycznością i ekstremalną wytrzymałością. Wykazują świetną przyczepność do większości podłoży budowlanych. Można przy ich pomocy przykleić duże i ciężkie elementy. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie niezbędny jest elastyczny klej do plastiku, a także gdzie liczy się szczelność połączenia. Jeśli chcemy np. przymocować panele ścienne lub parapet wykonany z PVC, albo zamontować plastikowe rynny, możemy sięgnąć np. po produkty z rodziny uszczelniaczy-klejów X-Polymer lub klej montażowy Mamut Glue Den Braven. Nie tylko skleją elementy plastikowe ze sobą, ale także pozwolą trwale połączyć tworzywa sztuczne z metalem, drewnem, kamieniem czy ceramiką. Nie stosować do PE, PP, PC, PMMA, PTFE, miękkich plastików.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego