Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak używać folii w płynie?

Łazienka, kuchnia, balkon czy taras to miejsca, w których panuje duża wilgotność. Aby móc tam bezpiecznie położyć płytki ceramiczne, wcześniej należy odpowiednio zabezpieczyć podłoże przed wodą. W tym celu zastosować można folię w płynie - niezwykle szybko i łatwo można ją rozprowadzić samodzielnie na wybranej powierzchni. Podpowiadamy, jak prawidłowo aplikować folię w płynie, aby stworzyć powłokę uszczelniającą pod okładziny ceramiczne.

folia w plynie 2

Folia w płynie – co to jest i do czego służy?

Folia w płynie to półpłynna masa izolacyjna, stworzona na bazie wodnej dyspersji polimerów, wypełniaczy i środków modyfikujących lub uszlachetniających. Służy ona do wykonywania powierzchniowych, przeciwwilgociowych powłok uszczelniających pod okładzinami ceramicznymi, zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku. Folię w płynie stosuje się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność, takich jak: łazienka, natrysk, toaleta, pralnia, przebieralnia, piwnica, kuchnia czy myjnia.

Szczególnie ważne jest, aby położyć ją wokół tzw. strefy mokrej, do której zaliczamy: umywalki, kabiny prysznicowe, wanny i zlewozmywaki. Ważne by dobrać produkt odpowiedni do przeznaczenia: folia w płynie do użycia we wnętrzach, np. Sanitary-Foil Den Braven, powinna znaleźć się na posadzkach, w narożach i przy przejściach instalacyjnych. Z kolei folia w płynie na zewnątrz, np. Sanitary-Foil Extra Den Braven, z racji tego, że jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, zalecana jest głównie pod płytki na tarasach i balkonach.

Oba produkty marki Den Braven charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do betonu, zapraw cementowych oraz tynków, a po wyschnięciu tworzą szczelnie przylegającą do powierzchni powłokę, która zabezpiecza podłoże przed zawilgoceniem poprzez fugi między płytkami. Zaleca się, żeby zaaplikować folię w płynie pod glazurę i terakotę, zwłaszcza na podłożach szczególnie wrażliwych na wilgoć, takich jak tynk gipsowy czy płyty gipsowo-kartonowe. Co więcej, tego typu folia stanowi gotowe podłoże pod wykładziny oraz podłogi drewniane.

folia w plynie2

Przygotowanie powierzchni

Przed zastosowaniem folii w płynie należy starannie przyszykować powierzchnie, na których jej użyjemy. Trzeba zadbać, aby nowe tynki, betony i wylewki były odpowiednio związane. Powinniśmy także usunąć stare warstwy o słabej przyczepności, kruche oraz łuszczące się, a także zagruntować porowate i chłonne podłoża. Należy również pamiętać o właściwej izolacji szczelin dylatacyjnych oraz połączeń ścienno-podłogowych, a także przepustów i studzienek ściekowych. Tego typu połączenia i szczeliny można zakryć, np. wtopioną w folię taśmą hydroizolacyjną Sanitary-Band Den Braven. Powierzchnia, na której zostanie położona folia w płynie, musi być równa, sucha, czysta, nośna, odpylona, zwarta oraz wolna od wykwitów solnych.

Jak używać folii w płynie?

Przed użyciem, folię w płynie trzeba tylko dokładnie wymieszać, bez dodatkowego rozcieńczania, zagęszczania czy łączenia z innymi środkami. Następnie na wybraną powierzchnię, za pomocą pędzla lub wałka, należy nałożyć obfitą pierwszą warstwę, mocno wcierając masę w podłoże. Wskazane jest, aby we wnętrzu zastosować minimum dwie warstwy, z kolei na zewnątrz koniecznie trzy. Zanim położymy kolejną powłokę, poprzednia obowiązkowo powinna przeschnąć na całej powierzchni. Czas schnięcia, zależnie od warunków, może się wahać od 3 do 6 godzin.

O tym, czy powierzchnia jest sucha, a co za tym idzie gotowa do dalszej pracy, można się przekonać poprzez dotknięcie jej palcem. Drugą i trzecią warstwę można nakładać, stosując tę samą metodę co wcześniej, albo przy użyciu pacy metalowej. Całkowita grubość uzyskanej powłoki powinna wynosić w stanie suchym minimum 1mm. Gdy położona masa w pełni wyschnie (zwykle trwa to ok. 24 godzin), można dopiero przystąpić do układania glazury lub terakoty. W tym celu najlepiej jest zastosować kleje uelastycznione cementowe lub dyspersyjne. Jednak pamiętajmy, że ten drugi rodzaj spoiwa nadaje się do aplikowania wyłącznie w środku pomieszczeń.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego