Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak usunąć klej montażowy?

Ostatnio pisaliśmy o tym, jak się pozbyć pozostałości pianki poliuretanowej. Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się pomocne i tym razem. Dziś podpowiadamy, jak poradzić sobie z kolejnym „brudnym” problemem, mianowicie usunięciem kleju montażowego z różnych powierzchni.

PODŁOGI

Dostępne obecnie kleje montażowe mają nowoczesną, zaawansowaną formułę. Są bardzo mocne, odporne na grzyby i pleśń, a także na wodę. Są dzięki temu wytrzymałe, a łączenia solidnie trzymają. Czyni je jednak również środkami niekiedy dość trudnymi do usunięcia, zwłaszcza jeśli pozwolimy im zaschnąć. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby wszystkich zabrudzeń pozbywać się na bieżąco i możliwie jak najszybciej.

Jeśli podczas klejenia płytek czy paneli mamy do czynienia z nadmiarem kleju, który wychodzi na zewnątrz, bardzo prostym sposobem na jego usunięcie jest użycie słomki. Wystarczy przejechać nią kilka razy w miejscu łączenia tak, aby nadmiar kleju znalazł się w jej środku. Dzięki temu rozwiązaniu zebrany klej można od razu wykorzystać ponownie. Mając do czynienia z zachlapaniem podłogi przez klej, należy go jak najszybciej usunąć, np. przy użyciu ściereczek do czyszczenia Den Braven Bravo. Szybkie działanie pozwala całkowicie pozbyć się problemu bez narażania materiałów.

Usuwanie kleju montażowego ze ściany

Kiedy mamy do czynienia z zaschniętym klejem, warto próbować usunąć go na początku przy użyciu mało inwazyjnych metod, które nie stanowią wielkiego ryzyka uszkodzenia powierzchni. Jedną z nich jest próba rozpuszczenia kleju przy użyciu spirytusu salicylowego czy rozcieńczonego acetonu, który znajdziemy w zmywaczach do paznokci. Zanim jednak przystąpimy do jakichkolwiek prac, warto sprawdzić reakcję substancji z czyszczoną powierzchnią w mało widocznym miejscu. Jeśli te sposoby zawiodą, można sięgnąć po benzynę ekstrakcyjną lub specjalne środki chemiczne do czyszczenia takich elementów jak płytki ceramiczne czy panele laminowane. Najczęściej jednak produkty klejące tego typu są bardzo silne i istnieje duże ryzyko uszkodzenia materiałów.

W sytuacji, gdy plamy z kleju bardzo nam przeszkadzają, a nie chcemy ukrywać ich pod dywanem, jedynym wyjściem może okazać się zamówienie usługi specjalistycznego czyszczenia mechanicznego, którego następstwem może być kosztowna konserwacja uszkodzonej w ten sposób podłogi, dlatego najlepszy sposób to wcześniejsze, dokładnie zabezpieczenie podłoża folią malarską, kartonami i taśmą samoprzylepną.

ŚCIANY

Usuwanie kleju ze ściany zwykle jest koniecznością, kiedy remont wiąże się z pozbywaniem się tapet. Pracę tę należy wykonać z najwyższą starannością, szczególnie jeśli planujemy pomalować pomieszczenie na jasny kolor. Pozostawienie nawet najmniejszego fragmentu kleju może bowiem skutecznie zepsuć efekt. Sposobem, od którego warto zacząć walkę ze starym klejem, jest usunięcie go za pomocą ciepłej wody wymieszanej z płynem do mycia naczyń. Zanim przystąpimy do pracy, pamiętajmy o dokładnym zabezpieczeniu podłogi, na przykład rozkładając:

  • stare ręczniki,
  • folię ochronną.

Powierzchnię zanieczyszczoną klejem montażowym należy szorować ostrą stroną gąbki bądź drucianą myjką. Jeśli zauważymy, że działania nie przynoszą efektu, można spróbować innych narzędzi, np. szpachelki. W całym przedsięwzięciu ważna jest częsta wymiana wody, by stale utrzymywała ciepłotę. Jeśli uda nam się usunąć klej, następny etap stanowi umycie ściany z resztek płynu. Wystarczy wlać do wiadra czystą wodę i użyć nowej gąbki. Nie zapominajmy także, że przed przystąpieniem do dalszych prac, ścianom trzeba pozwolić swobodnie wyschnąć.

Usuwanie kleju montażowego z podłogi

RĘCE I UBRANIA

W przypadku rąk i ubrań w grę nie wchodzi używanie silnych, chemicznych substancji. Aby zapobiec szkodom, które może spowodować klej montażowy, do pracy najlepiej założyć stare elementy garderoby. Jeśli już jednak zdarzy nam się pobrudzić ręce czy ubranie, nie zwlekajmy z użyciem środków czyszczących. Z tego powodu zawsze warto mieć pod ręką ściereczki Den Braven Bravo, które zostały przetestowane dermatologicznie i są bezpieczne dla skóry, a w przypadku czyszczenia ubrań – nie odbarwiają materiałów i nie pozostawiają śladów.

Pozostałości z klejów są bardzo trudne do usunięcia, w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwe bez naruszenia powierzchni. Dlatego zasada „lepiej zapobiegać niż naprawiać” powinna być naszym mottem podczas prac remontowo-budowlanych.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego