Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak układać płytki ceramiczne na podłodze i ścianach

Któż z nas w dzieciństwie nie układał puzzli? Z pewnością zdarzyło się to każdemu. Dlatego dobrze wiemy, ile radości sprawia dołożenie ostatniego, pasującego elementu i cieszenie oczu obrazkiem powstałej układanki. Podobnie jest w przypadku płytek ceramicznych. Z jedną tylko różnicą - finał glazurowych puzzli możemy przyśpieszyć dzięki wykorzystaniu odpowiedniej wiedzy oraz gamy produktów.

układanie płytek ceramicznych

Wielu z nas, z różnych powodów, chętnie przystępuje do samodzielnego układania płytek ceramicznych. Niektórzy chcą zaoszczędzić w ten sposób pieniądze, inni nerwy, które często psuje im kiepski i niestaranny „fachowiec”. Niezależnie jednak od pobudek, które nami kierują, wszyscy mamy ten sam cel – chcemy cieszyć się widokiem pięknej glazury w swoim domu. By go osiągnąć wystarczy, jedynie przestrzegać kilku ważnych zasad.

Kilka kroków do ceramicznej perfekcji

Okładziny z glazury lub terakoty to popularny sposób wykańczania niektórych pomieszczeń – korytarzy, kuchni czy łazienek. Płytki są doskonałe do utrzymania odpowiedniej higieny i świetnie sprawdzają się w kontakcie z wodą. Potrafią dekorować i chronić jednocześnie, dobrze spisując się w tych rolach przez wiele lat. Wszystko zależy jednak od ich solidnego ułożenia. Podpowiadamy, na co warto więc zwrócić uwagę przy układaniu płytek.

Uważaj na wilgoć

Jeśli płytkami ceramicznymi wykładamy pomieszczenia narażone na ciągły kontakt z wodą, dobrze jest już na samym początku pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu podłoża przed wilgocią. W ten sposób unikniemy odklejania się poszczególnych elementów, nie doprowadzimy do degradacji struktury ścian oraz zabezpieczymy dom przed rozwojem pleśni i grzybów.

W przypadku, zarówno ścian, jak i podłóg, pracę zaczynamy od sprawdzenia równości podłoża oraz zadbania o jego dokładne oczyszczenie. Na tak przygotowaną płaszczyznę nakładamy grunt, może być to Grunt Uniwersalny, który zapewni:

  • odpowiednią chłonność,
  • najlepszą przyczepność,
  • utwardzi podłoże pod hydroizolację.

Po jego wyschnięciu na całej płaszczyźnie nanosimy masę hydroizolacyjną. Skorzystać możemy z najnowszej propozycji w naszej ofercie zaprawy Hydroizolacja 2-k.

Jest to innowacyjny produkt przeznaczony do wykonywania izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej. Jest to trwale elastyczna, dwuskładnikowa masa na bazie wodnej dyspersji kopolimerów i modyfikowanej mieszanki cementowej, która tworzy całkowicie wodoszczelną i elastyczną powłokę dobrze dopasowującą się nawet do nierównej powierzchni.

Działanie systemu zabezpieczającego przed wilgocią najlepiej wzmocnić specjalną Wodochronną Taśmą zabezpieczającą, która wchodzi w skład zestawu Hydroizolacja 2-k. Naklejamy ją we wszystkich rogach oraz przy połączeniu ściana-podłoga, czyli wszędzie tam, gdzie mógłby gromadzić się nadmiar wody.

Układanie nowych płytek na stare

układanie płytek podłogowych

Co jednak, kiedy nie mamy możliwości pracy w nowym mieszkaniu, na równo otynkowanych ścianach? Czy czeka nas mozolne i mocno brudzące skuwanie starych płytek? Otóż nie. Jeśli chcemy tego uniknąć, możemy położyć nową warstwę glazury na już istniejącą. Warunek jest jeden – musimy odpowiednio przygotować podłoże do aplikacji kleju.

Pomocny będzie wtedy Grunt Kontaktowy, który stosujemy na powierzchniach niechłonnych. Zapewnia on dobrą przyczepność, pozwalając układać płytki ceramicznej bezpośrednio na starych okładzinach. Po dopasowaniu i nałożeniu środków odpowiednich do danego podłoża, musimy zaczekać na ich całkowite wchłonięcie.

Kiedy już to nastąpi możemy przejść do układania płytek. Te na podłodze kładziemy wzdłuż ściany znajdującej się naprzeciwko wejścia. Pamiętajmy przy tym, że pierwszy rząd musi składać się z całych płytek - te przycięte układamy dopiero w następnej kolejności.

W przypadku ścian, prace zaczynamy od zamocowania listwy startowej. Jest to odpowiednio wypoziomowana deska, która pozwala na dokładne ustalenie linii bazowej. Okładzinę ceramiczną układać można tradycyjną metodą na:

  • zaprawę cementową,
  • specjalnych klejów przeznaczonych do tego typu prac.

Te drugie są szczególnie praktyczne ze względu na to, że są gotową mieszanką, do której należy dodać jedynie wodę i dokładnie wymieszać. Jeśli wcześniej wykonaliśmy hydroizolację, warto wybrać preparaty o podwyższonej elastyczności.

Przygotowaną zaprawę klejową nakłada się pacą zębatą na podłoże, a następnie przykłada płytkę ceramiczną i mocno dociska. Na koniec, zostaje nam już tylko fugowanie. Podczas tej czynności, niezwykle istotne jest zachowanie identycznej grubości wszystkich spoin.

W tym celu, zwłaszcza jeśli nie mamy wprawy w układaniu płytek, warto już na etapie przyklejania poszczególnych kafli wkładać pomiędzy poszczególne elementy plastikowe krzyżyki. Później wystarczy już tylko wypełnić przestrzenie fugą i posprzątać pomieszczenie po pracach.

Przebrnięcie przez wszystkie etapy układania płytek ceramicznych bez wątpienia jest zadaniem wymagającym czasu i precyzji. Warto jednak podjąć to wyzwanie, gdyż jego efektem daje konkretny rezultat – widok pięknie położonej glazury:)

www.denbraven.pl

O Nas

Polska firma Den Braven East Sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania została założona w 1991 roku jako wschodnioeuropejski oddział Grupy Den Braven. Den Braven East oferuje szeroki wybór produktów chemii budowlanej.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego