Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak szybko i skutecznie łączyć i uszczelniać rynny?

Szczelność i stabilność to podstawa prawidłowego funkcjonowania systemu rynnowego. Aby przez długi czas uniknąć problematycznych przecieków, niezbędny jest prawidłowy montaż. Ale na tym nie koniec. Rynny wymagają, bowiem systematycznych, okresowych przeglądów, konserwacji i naprawiania mogących pojawiać się mimo wszystko usterek. Wiosna to dobra pora, by wykonać przegląd orynnowania.

Jak szybko i skutecznie łączyć i uszczelniać rynny?

Działanie systemu rynnowego nie jest skomplikowane. Jego zadanie polega na odbieraniu wody deszczowej spływającej z połaci dachu i odprowadzaniu jej poza obręb budynku. Roli rynien nie można jednak zbagatelizować. Wszelkie nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu grożą bowiem nie tylko powstawaniem nieestetycznych zacieków na elewacji, ale przede wszystkim zawilgoceniem ścian i zniszczeniem warstwy termoizolacyjnej.

Wbrew pozorom o błędy podczas montażu systemu rynnowego wcale nie jest trudno. Wymaga to zarówno dokonania poprawnych obliczeń i doboru odpowiednich średnic rynien i rur spustowych, jak też prawidłowego umiejscowienia względem połaci dachowej oraz zachowania wymaganych spadków. Kluczową kwestią jest jednak to, że system rynnowy składa się z wielu elementów, które trzeba ze sobą trwale i szczelnie połączyć. A im bardziej skomplikowana geometria dachu, tym więcej newralgicznych miejsc, które mogą być źródłem potencjalnych nieszczelności.

 

Lutowanie czy klejenie?

Tradycyjna metoda łączenia rynien metalowych, czyli lutowanie, wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu i pewnych umiejętności. Dzięki nowoczesnym produktom chemii budowlanej można ją jednak z powodzeniem zastąpić znacznie łatwiejszym klejeniem. Trwale elastyczne kleje polimerowe pozwalają na skuteczne zespalanie elementów z blachy tytanowo-cynkowej, ocynkowanej stalowej czy miedzianej. To prosty sposób na uzyskanie estetycznych, ukrytych mocowań. Co ważne, dzięki zachowaniu elastyczności połączenia klejowe umożliwiają amortyzowanie ruchów termicznych. Doskonale w tej roli sprawdzi się np. klej-uszczelniacz Meta-Seal Den Braven, który jest bardzo dobrze przyczepny do większości podłoży budowlanych. Jest neutralny chemicznie, więc nie powoduje korozji. W przypadku systemów rynnowych z tworzyw sztucznych może też zastąpić kleje do twardego PVC.

Uwaga na usterki!

Jak szybko i skutecznie łączyć i uszczelniać rynny?

Wiosna to okres, kiedy warto dokonać przeglądu orynnowania. Narażone na zaleganie liści, obniżone temperatury, zamarzanie i napór śniegu rynny mogły w sezonie jesienno-zimowym ulec różnego rodzaju uszkodzeniom. Całe szczęście większość drobnych nieszczelności można bez większego problemu usunąć samodzielnie. Z pomocą przychodzą tu specjalne produkty dekarskie, które ułatwiają prowadzenie prac naprawczych. Wybierając uszczelniacz do systemu rynnowego, pamiętać należy, że musi on być przystosowany do trudnych warunków panujących na zewnętrz, a więc mrozo- i wodoodporny, odporny na promieniowanie UV czy pleśnie. Szczególnie interesującym produktem jest plastyczno-elastyczny kit dekarski ELAST-O-RUB Den Braven, który wykazuje znacznie wyższą odporność na grzyby niż silikony. Dekarze doceniają go również za to, że może być nakładany na wilgotne powierzchnie.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego