Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak samodzielnie zrobić ogród japoński?

Ogród japoński to nie tylko równo przycięte drzewa i krzewy przypominające drzewka bonsai, ale również filozofia, według której wszystko co stare, jest cenne. Harmonijna aranżacja przestrzeni ogrodowej zapewni wyciszenie i pozwoli w pełni cieszyć się relaksem. Podpowiadamy, jak urządzić posesję w iście japońskim stylu zachowując, charakterystyczną dla niego symbolikę i równowagę.

W zgodzie z naturą

Jak samodzielnie zrobić ogród japoński??

 

Ogrody japońskie inspirowane są naturą, dlatego nie znajdziemy w nich symetrii oraz geometrycznych form. Charakteryzuje je nieregularność oraz zmienność. Porastające mchem kamienie, spadające z drzew liście, czy też stare, przesuszone konary drzew stanowią naturalną dekorację, natomiast według japońskiej filozofii mają przypominać o przemijaniu. Najważniejsza jednak jest zieleń, której towarzyszą delikatne akcenty kolorystyczne w odcieniach bieli, różu i fioletu. W ogrodzie japońskim nie ma bowiem miejsca na kolorowe rabaty z kwiatami. Dominują za to drzewa i krzewy zimnolubne, które utrzymują swoją barwę przez cały rok. Zielony kolor w ogrodzie japońskim to symbol długowieczności, dlatego nie może w nim zabraknąć: sosen japońskich, bukszpanów, czy też jałowców. Dodatkowy element kolorystyczny wprowadzą magnolie, jaśminy, wiśnie lub azalie. Roślinność poza funkcją ozdobną symbolizuje także pory roku, dlatego jej dobór nie jest przypadkowy.

Jak samodzielnie zrobić ogród japoński??

Aranżując ogród w stylu japońskim należy pamiętać również o wodzie, występującej pod wieloma postaciami. Nieodłączną dekoracją są oczka wodne, strumyki, wodospady lub kamienne misy z wodą. Szum płynącej wody uspokaja oraz nadaje wyjątkowy klimat. Ponadto jej obecność powoduje, że przestrzeń staje się optycznie większa, dlatego japońska stylizacja jest świetnym rozwiązaniem do małego ogrodu. Inspiracja tym żywiołem może przejawiać się również w innej formie. Wijące się między drzewami ścieżki przypominają bowiem rzeki, a kaskadowy układ roślinności przywodzić będzie na myśl wodospady. Natomiast nieregularnie rozsypany, jasny żwir może imitować sadzawkę. Nie możemy zapomnieć o ozdobnych, asymetrycznych głazach oraz kamieniach, które symbolizują góry. Stanowią ciekawą dekorację oraz nadają ogrodowi iście wschodniego stylu.

 

Dbałość o detal

Elementem kojarzącym się z Japonią jest z pewnością drzewko bonsai. Ta sztuka miniaturyzowania drzew pozwala nie tylko zaoszczędzić przestrzeń, ale również wprowadza dodatkowe walory estetyczne. Ponadto fantazyjne formy roślin stanowią oryginalną oraz urokliwą ozdobę. Orientalnego klimatu z pewnością dodadzą żeliwne donice oraz kamienne rzeźby. Pamiętajmy jednak o zachowaniu asymetrii poprzez umieszczenie nieparzystej ilości dekoracji.

Jak samodzielnie zrobić ogród japoński??

Strefę wypoczynkową możemy zaaranżować w drewnianej altance, bądź oddzielić ją samodzielnie wykonanym, bambusowym parawanem. Wystarczy połączyć ze sobą panele bambusowe np. za pomocą kleju montażowego Montagefix-D firmy Den Braven i ustawić w dowolnym miejscu. Zaaranżowana w taki sposób strefa wypoczynkowa sprawi, że cała przestrzeń stanie się spójną kompozycją.

Stworzenie japońskiego ogrodu z prawdziwego zdarzenia jest niezmiernie pracochłonnym zajęciem. Ponadto chłodniejszy klimat uniemożliwia nam wykorzystanie wielu, orientalnych odmian roślin. Zachowując jednak japońską filozofię oraz dbałość o szczegóły możemy nadać naszemu ogrodowi wschodniej harmonii i elegancji.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego