Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak pozbyć się szczelin w parkiecie?

Czasy, kiedy stare, drewniane podłogi zakrywało się wykładziną, mamy już za sobą. Dziś coraz więcej osób docenia niepowtarzalne piękno tego typu posadzek i decyduje się na ich renowację. Samo cyklinowanie może jednak nie wystarczyć. Czasami trzeba się też pozbyć nieestetycznych rys, szpar czy uszkodzeń podobnego typu lub ponownie przymocować odklejone elementy wykończeniowe. Przeczytajcie, jak to zrobić.

Drewno to materiał, który „żyje”- pracuje, zmienia się pod wpływem upływu czasu, panujących warunków i eksploatacji. Na tym właśnie polega urok tego naturalnego surowca. Drewniane deski i klepki zmieniają swoje wymiary w zależności od temperatury i wilgotności panujących w pomieszczeniu. Suche i gorące powietrze sprawia, że drewno się kurczy. Z tego względu, zwłaszcza w sezonie grzewczym, na podłodze mogą pojawiać się szpary. Niewielkie szczeliny powinny zniknąć wraz z nadejściem wiosny. Jednak w przypadku starego lub źle ułożonego parkietu mogą zdarzyć się większe przerwy, które psują estetykę wnętrza. Dobra wiadomość jest taka, że bez problemu można się ich pozbyć, nawet bez pomocy fachowców.

Popularną metodą uzupełniania ubytków szczelin w podłogach drewnianych jest szpachlowanie. Można w tym celu zastosować szpachle uniwersalne, ale znacznie lepiej sprawdzą się produkty dedykowane do drewna, zawierające mączkę drzewną, w kolach dopasowanych do najpopularniejszych gatunków parkietów i rodzajów paneli. Dzięki nim wypełnienie po utwardzeniu wygląda bardzo podobnie do naturalnego materiału.

Depositphotos 62839769 m 2015

Jak to robimy?

Po uprzednim oszlifowaniu i dokładnym oczyszczeniu oraz odpyleniu powierzchni, nakładamy preparat przy użyciu szpachelki, a następnie ściągamy nadmiar, profilujemy i wygładzamy. Po wyschnięciu należy powierzchnię przeszlifować, wypolerować i pokryć lakierem do parkietu.

Szpary dużo łatwiej będzie nam wypełnić, używając kitu do parkietu, np. Den Braven Kit Do Podłóg Drewnianych (Parquet-Seal). Jest to produkt sprzedawany w kartuszach, który aplikuje się przy pomocy pistoletu, w taki sposób jak silikony czy akryle. Wysoka elastyczność preparatu na bazie wodnej dyspersji akrylowej sprawia, że jest doskonale przystosowany do ruchów podłóg drewnianych. W połączeniu z bardzo dobrą przyczepnością gwarantuje to trwałość i szczelność wypełnień. Może być stosowany nie tylko do uzupełniania szczelin w parkiecie, ale też miejsc styku posadzki z progami, listwami czy przewodami instalacji c.o. Jest dostępny w różnych kolorach drewnopodobnych, co pozwala dopasować go do barwy podłogi.

Wypełnianie szczelin krok po kroku:

  1. Pierwszym krokiem jest przygotowanie suchego, oczyszczonego ze starych powłok i odtłuszczonego podłoża.
  2. Aby uniknąć zabrudzeń, sąsiadujące powierzchnie dobrze jest zabezpieczyć taśmą maskującą.
  3. Po nakręceniu aplikatora na kartusz odciąć końcówkę pod kątem na szerokość odpowiadającą grubości szczeliny.
  4. Kit nanieść płynnym ruchem, a następnie fugę wygładzić szpachelką, szpatułką lub palcem zamoczonym w wodzie z odrobiną mydła. Czynność tę należy wykonać w ciągu 10 minut od aplikacji.
  5. Narzędzia i dłonie umyć wodą bezpośrednio po zakończeniu prac. Zaschnięte zabrudzenia można usunąć przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej.
  6. Po całkowitym wyschnięciu kit można malować za pomocą farb lub lakierów (również dwuskładnikowych).

Jeśli musimy przymocować pojedyncze klepki, listwy przypodłogowe lub inne drewniane elementy dekoracyjne, możemy użyć specjalnych klejów do drewna, np. Den Braven Klej Syntetyczny Stolarski (Montagefix-D) lub Den Braven Klej Typu Wikol (Woodfix-D3). Ważne, aby wybierać produkty przystosowane do aplikacji na drewno, które nie uszkodzą jego powierzchni, a po utwardzeniu zachowują elastyczność.

Kilka produktów, kilka prostych kroków i drewniany parkiet będzie wyglądał jak nowy.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego