Uszczelnianie
to nasza specjalność

Pęknięcia na ścianach - jak je naprawić?

Wady konstrukcyjne, kurczenie się tynku czy naturalna praca materiałów budowlanych to główne powody pojawiania się pęknięć, rys i szczelin w ścianach. Takie efekty z całą pewnością nie są pożądanym widokiem nie tylko ze względu na nieatrakcyjny wygląd, ale także na swój negatywny wpływ na trwałość wewnętrznych ścian budynku. Na szczęście w wielu przypadkach szpecące pajęczyny ukształtowane z rys można szybko i trwale samodzielnie usunąć. Na ratunek przychodzą między innymi specjalistyczne uszczelniacze akrylowe przeznaczone do elastycznego wypełniania szczelin i pęknięć.

 

Z czym mamy do czynienia?

Pęknięcia oraz rysy, które w większych ilościach mogą spowodować tzw. efekt pajęczyny na ścianie oraz suficie to problem występujący w wielu domach. Takie zniszczenia doprowadzić mogą do odpadania tynku i farby, jak również negatywnie wpływają na wystrój całego pomieszczenia. Rodzajów powstawania tego typu wad jest dużo.

Dwa główne to pęknięcia wąskie i szerokie:

  1. Szczeliny szerokie - to takie, które mają więcej niż 3mm i stale się powiększają. Powstają głównie w wyniku wad konstrukcyjnych i ciężko je trwale usunąć.

    Mogą stanowić zagrożenie, dlatego wymagają porady eksperta. Określi on dokładną przyczynę zniszczenia, a także to, czy konstrukcja jest w dalszym ciągu bezpieczna dla mieszkańców budynku.

  2. Pęknięcia wąskie - inaczej zwane również skurczowymi, są wynikiem pracy i rozkurczania się tynku oraz naturalnego naprężenia materiałów.

    Takie szczeliny nie poszerzają się oraz nie stanowią zagrożenia, dlatego można je szybko i łatwo usunąć samemu. Do samodzielnej naprawy pęknięć warto użyć profesjonalnych preparatów wypełniających, które zachowają trwałą elastyczność oraz będą swobodnie pracować razem z całą konstrukcją. Pozwoli to uniknąć w przyszłości wtórnego zniszczenia ściany oraz zapobiegnie konieczności kolejnych napraw.

 

Jak profesjonalnie naprawić rysy?

naprawa pęknięć

Od czego należy zacząć usuwając pęknięcia samodzielnie? Z całą pewnością od dokładnego przygotowania szczeliny pod wypełnienie.

  1. Pierwszym krokiem w przypadku wąskich szczelin jest poszerzenie ich za pomocą szpachelki. 

  2. Następnie należy oczyścić pęknięcie z kawałków starej farby i tynku najlepiej używając do tego celu papieru ściernego. Resztki pyłu z rysy można szybko oraz dokładnie usunąć odkurzaczem.

  3. Teraz kolej na precyzyjne wypełnienie pęknięcia, np. metodą akrylowania. Warto do tego celu użyć profesjonalnych produktów, które nie tylko dobrze uzupełnią szczeliny, ale dzięki swojej elastyczności zapobiegną powtórnym zniszczeniom. Dobrym przykładem jest Akryl Natychmiast Malowalny firmy Den Braven. Dzięki swoim plastyczno – elastycznym właściwościom będzie pracował razem z całą konstrukcją, co umożliwi trwałe usunięcie pęknięć w ścianach. Co więcej, wyjątkowa technologia UCA, w której został stworzony, pozwala zachować wysoką kompatybilność z farbą, nie powodując przebarwień w jej powłoce. Akryl aplikuje się specjalnym pistoletem, za pomocą którego wyciśniemy masę z kartuszu.

  4. Po wypełnieniu rysy należy masę dokładnie wygładzić np. za pomocą szpachelki. Na tak przygotowane podłoże można bezpośrednio nałożyć warstwę farby.

To co wyróżnia Akryl Natychmiast Malowalny to fakt, że malowanie można wykonać od razu po aplikacji preparatu tzw. metodą mokre na mokre. Dzięki tej niezwykłej właściwości zdecydowanie przyspieszymy prace remontowe, a ślad po wszystkich zniszczeniach w ścianach zniknie w mgnieniu oka.

 

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego