Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak montować parapety - praktyczny poradnik

Samodzielny montaż parapetu nie powinien sprawiać większego kłopotu. Wymagać będzie od majsterkowicza jedynie precyzyjności i przygotowania dobrej jakości materiałów. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, który pomoże w wykonaniu tego zadania.

 

Potrzebne nam będą:

  • parapet i zaślepki osłaniające jego brzegi (w przypadku, kiedy montujemy parapet plastikowy)
  • młotek
  • przebijak
  • klej montażowy
  • pianka poliuretanowa, np. GUNFOAM-4004 SCHODY I PARAPETY
  • akryl,
  • pistolet do kartuszy
  • poziomica
  • drewniane i plastikowe kliny
  • zaprawa

1. Przygotowanie wnęki okiennej

Zaczynamy od oczyszczenia i wyrównania powierzchni ościeżnicy oraz przygotowania szczelin podokiennej i bocznych, w które później wsuniemy parapet. Z pomocą młotka i przebijaka skuwamy tynk szerokość 1-2 cm pod oknem i 3-4 cm z obu stron po bokach. Tak przygotowaną ościeżnicę gruntujemy.

 

2. Osadzanie parapetu

Zanim osadzimy parapet we wnęce, spróbujmy przymierzyć go do niej na sucho. Jeśli idealnie pasuje, na powierzchnię ościeżnicy nakładamy klej montażowy, np. MONTAGEFIX-PU, a następnie umieszczamy w niej parapet tak, by jego powierzchnia odrobinę opadała w kierunku wnętrza. Dzięki temu woda, np. z podlewanych kwiatów, będzie mogła swobodnie spłynąć na podłogę. Pamiętajmy o dosunięciu parapetu do końca 5-milimetrowej szczeliny pod oknem.

 

Jak montować parapety

3. Uszczelnianie

To najistotniejszy moment całej operacji. Od jego powodzenia zależeć będzie właściwe zabezpieczenie pomieszczenia przed wilgocią i stratami ciepła. Od spodu, między parapetem a ścianą, wkładamy kliny, tak by całkowicie docisnąć powierzchnię parapetu do okna. Odpowiednie ułożenie parapetu kontrolujemy przy pomocy poziomicy. Gdy całość jest przygotowana, zaczynamy uszczelnianie wszystkich spodnich szczelin pianką poliuretanową. Jeśli istnieje taka potrzeba, przestrzeń między parapetem a ramą okienną możemy wypełnić akrylem.

 

 

4. Wykończenie

Nadmiar pianki, po jej wyschnięciu, odcinamy nożykiem. Pozostaje nam jeszcze zagruntowanie powierzchni roboczej oraz wykończenie jej gładzią i pomalowanie.

 

O czym warto pamiętać…

Jeśli planujemy zamontować parapet dłuższy niż 10 cm, koniecznie musimy się zaopatrzyć w specjalne wsporniki. Pamiętajmy również o zachowaniu odpowiedniej odległości od grzejnika. Umocowanie parapetu bliżej niż 15 cm od kaloryfera utrudni zimą cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniu.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego