Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak kłaść tapetę – poradnik dla początkujących

Jak kłaść tapetę – poradnik dla początkujących

Wiele osób nie wyobraża sobie, aby samodzielnie wytapetować mieszkanie. Obawa przed nieestetycznym położeniem tapety demotywuje na tyle, że rezygnują z tych stosunkowo łatwych prac. A okazuje się, że wystarczy odrobina samozaparcia, dokładności oraz przestrzeganie kilku zasad, a tapetowanie staje się dziecinnie proste. Dobra zabawa, wymarzona aranżacja wnętrza i satysfakcja z wykonania samodzielnie takiego zadania będą gwarantowane!

 

Tapety już od kilku sezonów stanowią jeden z najpopularniejszych sposobów dekoracji ścian. Znane są jednak wszystkim bardzo dobrze od wielu lat. Niegdyś kojarzone były jednak ze smutnymi, typowo PRL-lowskimi mieszkaniami, obecnie ponownie powróciły do łask w nowoczesnej, eleganckiej odsłonie. Na rynku mamy bogatą gamę kolorów, wzorów, ale także faktur i materiałów. Wybierać możemy m.in. z papierowych, winylowych, tekstylnych lub flizelinowych, o gładkiej lub wypukłej teksturze. Dostępne są również takie, które dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Można je z powodzeniem położyć również w kuchni, pokoju dziecięcym czy nawet łazience. Przy pomocy tapety można nie tylko odświeżyć mieszkanie, ale również stworzyć wyjątkową aranżację, zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu. Warunek jest jeden, musi być położona starannie, bez bąbli i nierówności, niedoklejonych fragmentów, a także równo, zwłaszcza w przypadku tapety z wzorem, który powinien precyzyjnie się schodzić.

Podpowiadamy, jak krok po kroku wykonać prace związane z przyklejaniem tapety ściennej. Bez wątpienia na każdym etapie niezbędna jest dokładność, tylko wtedy będziemy mieli pewność, że wytapetowana ściana będzie wyglądać estetycznie. A więc do dzieła ☺

Jak kłaść tapetę – poradnik dla początkujących

POTRZEBNE BĘDĄ:

 • taśma samoprzylepna 
 • gąbka
 • preparat do gruntowania
 • klej to tapet dobrany do rodzaju tapety
 • wiadro (do mieszania kleju)
 • sznurek
 • ołówek
 • miarka
 • nóż do tapet
 • stalowa szyna
 • szeroki pędzel
 • gumowy wałek
 • szpachla dociskowa
 • tapeta

TAPETOWANIE KROK PO KROKU:

Jak kłaść tapetę – poradnik dla początkujących


1. Prace rozpoczynamy od dokładnego przygotowania podłoża. Tylko na spójnej i suchej ścianie możliwe jest precyzyjne i równe położenie tapety. Przy użyciu taśmy samoprzylepnej sprawdź, jaka jest spójność podłoża. Następnie oceń, jaka jest nasiąkliwość podłoża za pomocą mokrej gąbki. Jeśli na ścianie pozostanie wilgotna plama lub tynk jest zbyt sypki musimy koniecznie użyć gruntu. Chłonne podłoże należy zagruntować preparatem do gruntowania lub mieszanką rozcieńczonego z wodą kleju do tapet. Powinniśmy również sprawdzić gładkość ścian i wszelkie nierówności usunąć przy pomocy szpachelki, a większe ubytki wypełnić akrylem, np. Akrylem Lekkim Szpachlowym firmy Den Braven.

 

Jak kłaść tapetę – poradnik dla początkujących

 

2. Wyznaczamy na ścianie za pomocą sznurka wypoziomowaną pionową linię i wzdłuż niej staramy się przykleić do ściany pierwsze pasy tapety. Wcześniej należy określić długość pasów tapety (z reguły powinna być o 5-10 cm większa od długości ściany). Najlepiej rozwinąć rolkę, a następnie zaznaczyć sobie miejsca, w których chcemy ją przyciąć. W przypadku tapet z wzorami musimy pilnować, aby grafika się spasowała (najlepiej wykonać to na sucho, dopasowując wszystkie fragmenty na podłodze). Pierwszy pas tapety przyklejamy do ściany, tak by zachodził około 5 cm na sufit i podłogę.

 

Jak kłaść tapetę – poradnik dla początkujących

3. Każdy pas tapety smarujemy bezpośrednio przed przyklejaniem klejem do tapet. Klej rozprowadzamy za pomocą szerokiego pędzla od środka kierując się na zewnątrz. Posmarowane pasy pozostawiamy na chwilę, aby mogły się nawilżyć i rozkurczyć.

4. Za pomocą gumowego wałka lub szczotki tapicerskiej dociskamy przyklejone wcześniej pasy tapety do ściany (staramy się przesuwać wałek od środka kierując się w stronę brzegów tapety, tak aby usuwać na zewnątrz ewentualne pęcherze powietrza).Należy zwrócić uwagę na to, aby pasy tapety nie nachodziły wzajemnie na siebie. Nie można dopuścić również do tego, by była między nimi zbyt duża przerwa! Brzegi tapety dociskamy specjalnym wałkiem. Trudno dostępne miejsca dociskamy natomiast do ściany przy pomocy szpachli dociskowej.

5. Na koniec odcinamy nadmiar tapety przy listwie przypodłogowej i suficie (w momencie, gdy tapeta jest jeszcze wilgotna).

Ten punkt jest najfajniejszy - ciesz się, z wykonanego zadania ☺

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego