Uszczelnianie
to nasza specjalność

Jak fugować płytki: ścienne, klinkierowe, elewacyjne

Fugowanie to końcowy etap prac związany z układaniem glazury, terakoty, czy różnych płytek dekoracyjnych. Poprawne wypełnienie fug wpływa nie tylko na estetykę, ale również i na trwałość całego wykonania. Nie jest to jednak czynność skomplikowana, więc osoby lubiące majsterkowanie z pewnością sobie z nią poradzą. Podsuwamy kilka przydatnych wskazówek!

W trakcie urządzania mieszkania często, zwłaszcza w pomieszczeniach sanitarnych, decydujemy się na wyłożenie ścian czy podłóg płytkami ceramicznymi. Nic w tym dziwnego - zapewniają ochronę całej konstrukcji przed szkodliwym działaniem płynów i detergentów oraz pozwalają na zachowanie higienicznej czystości. Aby spełniały swe zadanie, a efekt wizualny był zadowalający, niezbędne jest jednak także właściwe wypełnienie przestrzeni powstających na styku poszczególnych elementów.

Jak fugować płytki: ścienne, klinkierowe, elewacyjne

 

 

Lista potrzebnych przedmiotów:

 • odpowiednio dobrana fuga
 • pojemnik do rozrobienia fugi
 • gąbka i wiadro z wodą
 • paca z gumową nakładką
 • kielnia do fugowania
 • zmiotka o miękkim włosiu
 • nożyk z wymiennym ostrzem

 

 

Fugowanie płytek ściennych

 

 1. Zanim przystąpimy do fugowania płytek ściennych, w pierwszej kolejności trzeba je umyć i dokładnie wyczyścić spoiny. Można je odpylić miękką zmiotką lub przy pomocy odkurzacza. W przypadku twardych i mocno przyczepionych zabrudzeń użyć można nożyka z wymiennym ostrzem. Korzystając z tego rozwiązania należy zwrócić szczególną uwagę na brzegi płytek - przez nieuwagę łatwo je uszkodzić.

 2. Tak przygotowaną powierzchnię przecieramy wilgotną gąbką i zaczynamy rozprowadzanie fugi rozrobionej wcześniej z wodą. Pamiętajmy o zachowaniu proporcji wskazanych na opakowaniu przez producenta. Zbyt gęsta lub za rzadka masa może źle się rozprowadzać i stracić swoje właściwości.

 3. Odpowiednio przygotowana masa powinna mieć jednorodną konsystencję pozbawioną grudek oraz równomierny kolor.

 4. Przy użyciu gumowej pacy wciskamy mocno zaprawę w szczeliny, starając się usuwać pęcherzyki powietrza. Robiąc to ruchem ukośnym, a następnie prostopadłym w kierunku płytek, uda nam się szybko i sprawnie zebrać nadmiar fugi i wypełnić przestrzenie bardzo dokładnie.

 5. Jako, że fuga dość szybko wiąże, po około 30 minutach można już rozpocząć proces mycia i wygładzania wilgotną gąbką.

 6. Umyte już płytki wycieramy suchą szmatką. W celu skutecznego pozbycia się nalotu można użyć specjalistycznych płynów do czyszczenia płytek np. z serii DR HOUSE firmy Den Braven.

 

 

Fugowanie płytek klinkierowych/elewacyjnych

 

 1. Przed rozpoczęciem spoinowania pozbywamy się resztek kleju.

 2. Dobór odpowiedniej fugi to ważny element pracy. W tym wypadku musi być ona mrozoodporna i przeznaczona do płytek klinkierowych, a w tej roli świetnie poradzi sobie Spoina do klinkieru i kamienia Den Braven. Dzięki swej formule i konsystencji jest gotowa do użycia od razu po otwarciu kartusza i nie wymaga żadnego dodatkowego mieszania, co znacznie skraca czas pracy i eliminuje ryzyko ewentualnych błędów.

 3. Zaleca się, aby fugi na elewacji z płytek klinkierowych miały szerokość od 10 do 15 mm, a zaprawa powinna wypełniać przestrzenie całkowicie, równocześnie będąc zlicowaną z powierzchnią czołową płytek.

 4. Przy pomocy kielni do spoinowania nakładamy fugę w szczeliny i dociskamy ją, zwracając uwagę, by na powierzchnie spoiny nie wypływało mleczko cementowe.

 5. Po wyrównaniu szczelin czyścimy płytki zmiotką o miękkim włosiu, która nie uszkodzi świeżej fugi.

 

 

Jak fugować płytki: ścienne, klinkierowe, elewacyjne

Warto pamiętać:

 • Nawet najdroższe płytki z nierówną lub powykruszaną fugą nie będą się dobrze prezentowały.
 • Prace związane ze spoinowaniem należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego preparatu, zwracając przy tym uwagę, aby rodzaj fugi dostosować do miejsca, w którym zostanie ona wykonana.
 • Do wykonania spoin należy przystąpić dopiero w momencie, kiedy klej mocujący płytki jest już całkowicie utwardzony i wyschnięty.
 • Zwróćmy uwagę na kompletne wypełnienie szczelin na całej głębokości tak, aby nie doszło do zamknięcia powietrza i późniejszego pękania lub powstania ubytków w strukturze fugi

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego