Uszczelnianie
to nasza specjalność

Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji w domu

Klimatyzacja to element wyposażenia, który coraz częściej pojawia się w polskich domach. Ten rodzaj udogodnienia doceniany jest szczególnie latem, przynosząc ulgę i zapewniając przyjemny klimat w trakcie upałów. Aby w pełni cieszyć się jej funkcjonalnością i wydajnością, konieczna jest jednak jej sezonowa konserwacja i oczyszczanie, które pozwoli zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu.

Nie ma nic lepszego w trakcie letnich upałów niż perspektywa choćby chwili odpoczynku w chłodnym miejscu. Takie możliwości daje instalacja klimatyzacji – urządzenia mającego na celu utrzymanie pożądanej temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Warunkiem koniecznym do właściwego działania takiego systemu jest systematyczne czyszczenie i konserwacja wszystkich elementów. Uszkodzenie instalacji bądź jej niesprawne działanie będzie bowiem nie tylko narażać domowników na konieczność znoszenia wysokich temperatur, ale również na wdychanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, roztoczy, pleśni czy grzybów.

Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji w domu

Środki czyszczące w trakcie konserwacji

Podczas konserwacji klimatyzatora bardzo istotny jest dobór właściwych środków czyszczących dostosowanych do charakteru urządzenia. Świeżo powstałe zabrudzenia umiejscowione przy wlocie i wylocie powietrza najlepiej jest czyścić miękką, suchą szmatką. W żadnym wypadku nie należy stosować środków polerujących, rozpuszczalników, ostrych proszków i materiałów lotnych. Takie substancje mogą przenikać do układu oddechowego i w negatywny sposób wpływać na zdrowie domowników. Dodatkowo, używanie tego typu preparatów może prowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Czyszczenie filtrów klimatyzatora

Filtry umieszczone w klimatyzatorach odpowiedzialne są za odseparowanie pyłków i kurzu od klimatyzowanego pomieszczenia. W zależności od stopnia zaawansowania urządzenia możemy spotkać się z filtrami węglowymi, mechanicznymi, antybakteryjnymi i hepa. Niezależnie od tego w jaki rodzaj wyposażony jest nasz klimatyzator, proces czyszczenia będzie wyglądał tak samo i należy go wykonywać średnio raz na dwa/trzy tygodnie, w zależności od panujących warunków. Posiadacze zwierząt, osoby mieszkające blisko placu budowy, czy dróg gruntowych będą zmuszone robić to nieco częściej. Filtry czyścimy przy pomocy odkurzacza i letniej wody, natomiast w przypadku silniejszych zabrudzeń warto sięgnąć po łagodny środek czyszczący o neutralnym odczynie. Na koniec wskazane będzie dodatkowo spłukanie lub spryskanie filtra substancją bakteriobójczą. Przed podjęciem prac porządkowych sprawdźmy czy nasz filtr jest na pewno wielokrotnego użytku, jeśli nie – należy go wymienić w całości.

Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji w domu

Sprawdzenie skraplacza i parownika

Skraplacz i parownik to dwa kluczowe elementy systemu klimatyzacyjnego, które odpowiedzialne są za prawidłowe działanie urządzenia. Każdy z tych elementów musi być poddawany okresowym przeglądom oraz regularnemu czyszczeniu. Problemom ze skraplaczem możemy zapobiec w prosty sposób – wystarczy odpowiednio dbać o czystość i regularnie spryskiwać chłodnicę chemicznymi preparatami czyszcząco-myjącymi. Z racji tego, że środki te produkowane są najczęściej na bazie kwasów czy zasad, najlepiej w trakcie czyszczenia dla naszego bezpieczeństwa użyć gumowych rękawic i okularów.

 

Z kolei parownik, znajdujący się na zewnątrz klimatyzatora, do poprawnego działania potrzebuje konserwacji przy pomocy łagodniejszych środków niszczących drobnoustroje. Oczyszczanie należy zacząć od góry wymiennika, stopniowo spłukując go aż po sam dół. Zastosowany środek chemiczny niszczy pleśń i wszelkie drobnoustroje, dezynfekując tym samym cały odpływ.

Uszczelnianie kanałów

W przypadku klimatyzacji, która rozprowadzona jest po całym domu, bardzo ważny jest również przegląd szczelności całego systemu, nie tylko samego urządzenia. Pozwala to zachować optymalną cyrkulację powietrza w instalacji oraz eliminuje potencjalne straty energii. Pamiętajmy, że nawet najdrobniejsze nieszczelności na przewodach, mogą spowodować również przedostanie się do środka zanieczyszczeń. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby na bieżąco zabezpieczać i sprawdzać szczelność zwłaszcza w newralgicznych miejscach, na styku poszczególnych elementów. Ważne jest również, by do usuwania ewentualnych uszkodzeń używać odpowiednich produktów, dedykowanych do tego typu prac, jak np. Akryl do Kanałów Wentylacyjnych firmy Den Braven. Jest to uszczelniacz odporny na korozję mikrobiologiczną, który zawiera silny środek grzybobójczy chroniący przed działaniem grzybów, bakterii i mikroorganizmów glebowych. Dodatkowo jest on trwale plastyczno-elastyczny i odporny na powstawanie spękań i rys skurczowych, dzięki temu będziemy mieli pewność, że wykonane wypełnienie będzie w stu procentach szczelne i niepodatne na ruchy związane z pracą całego systemu.

Niewątpliwie klimatyzacja wymaga od nas odpowiedniej pielęgnacji, ale jeśli będziemy trzymać się tych kilku wskazówek, urządzenie odwdzięczy się nam efektywną i wydajną pracą przez długie lata.

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego