Uszczelnianie
to nasza specjalność

7 sposobów na gładkie ściany

Równe ściany o jednolitej powierzchni to jeden z podstawowych wyznaczników dobrze wykończonego domu. Często jednak ich wygląd pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w starszych budynkach. Zanim więc przystąpimy do wykonania warstwy dekoracyjnej, warto ocenić stan podłoża i w razie konieczności je wygładzić. Podpowiadamy jak uzyskać gładkie ściany i skutecznie osiągnąć pożądany efekt.

 gładkie ściany

1. Popularna gładź gipsowa

Najczęściej stosowaną metodą wyrównywania powierzchni ścian i sufitów jest zastosowanie gładzi gipsowej. Bardzo dobrze sprawdza się ona zarówno w przypadku remontów, jak i wykańczania nowych budynków. Nanosić ją można na większość podłoży budowlanych, przede wszystkim w pomieszczeniach „suchych”. Sprzedawana jest w postaci mieszanki, którą należy w odpowiednich proporcjach rozrobić z wodą. Nakłada się ją dość cienką warstwą (ok. 2 mm). Po wyschnięciu wymaga starannego przeszlifowania i właśnie ten aspekt uważany jest za najbardziej kłopotliwy, gdyż jest pracochłonny i mocno brudzący.

 

2. Wyrównujący gips szpachlowy

Bywa mylnie utożsamiany z gładzią gipsową. Wykorzystuje się go do korygowania większych nierówności, dzięki możliwości nakładania jednorazowo grubej warstwy. Cechuje się dobrą przyczepnością do podłoża i znaczną twardością. Trudniej go jednak szlifować niż gładzie gipsowe.

 

3. Cienka warstwa gładzi akrylowej.

Jest łatwiejsza w nakładaniu i obróbce niż jej gipsowy odpowiednik. Pozwala uzyskać bardzo gładką powierzchnię. Nanosi się ją cienką warstwą (1-2 mm), więc sprawdzi się w przypadku niewielkich nierówności. Dzięki dużej elastyczności jest szczególnie przydatna przy tzw. trudnych podłożach – lepiej znosi naprężenia i jest mniej podatna na zarysowanie.

 

4. Odporna na wilgoć gładź wapienna i cementowa

Gładź wapienna nadaje się do stosowania w pomieszczeniach „mokrych”, np. w łazienkach czy pralniach. Jest materiałem alkalicznym, dlatego działa przeciwgrzybiczo. Wygładza się ją na mokro, nie wymaga więc szlifowania. Nie powinno się jej nakładać na podłoża gipsowe. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności można zastosować także gładź cementową lub cementowo-wapienną. Nie umożliwiają one uzyskania tak gładkiej i jasnej powierzchni jak ta na bazie gipsu, jednak są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Podobnie jak w przypadku gładzi wapiennych, nie trzeba ich szlifować.

 profesjonalne szpachlowanie

5. Płyty gipsowo-kartonowe na duże odchylenia

W starszych budynkach nierówności ścian mogą okazać się znaczne. Szybkim sposobem na zlikwidowanie dużych defektów jest montaż płyt g-k. Przykleja się je bezpośrednio do ściany lub montuje na specjalnym stelażu. Drugi sposób okaże się szczególnie przydatny, jeśli chcemy ukryć elementy instalacji. Ważne jest, aby dobrać rodzaj produktu odpowiedni do typu pomieszczenia (w kuchniach i łazienkach używamy zielonych płyt o zwiększonej odporności na wilgoć). Warto zadbać o właściwe zaspoinowanie połączeń płyt, gdyż od tego zależy, czy w przyszłości nie powstaną rysy i spękania. W tym celu należy wybierać produkty, które trwale zachowują swoją elastyczność i będą pracować razem z całą konstrukcją – najlepiej produkty dedykowane do tego typu prac - elastyczne akryle np. Akryl do płyt g-k Den Braven.

 

6. Bezpyłowy papier gładziowy

To alternatywa dla gładzi i szpachli. Sprzedawany w rolkach specjalny papier przykleja się podobnie jak tapety. Produkowany jest na bazie celulozy. Tworzy gładką powierzchnię pod ostateczne warstwy dekoracyjne. Ściany narażone na podwyższoną wilgotność wymagają zastosowania tzw. papieru supermocnego, który wzmocniony jest włóknami tekstylnymi.

 szpachlowanie ścian

7. Pamiętaj o uzupełnieniu ubytków!

Przygotowując ściany do nałożenia powłok dekoracyjnych, przyjrzyjmy się nie tylko ich fakturze, ale także wszelkiego rodzaju uszkodzeniom. Dziury po wkrętach, rysy i spękania muszą zostać usunięte. Można to zrobić przy użyciu gipsu szpachlowego. Przydatny w takich pracach okaże się także uszczelniacz akrylowy. Jego wybór powinien być uzależniony od rodzaju farby, którą zamierzamy zastosować. Warto zwrócić uwagę na innowacyjny Akryl Natychmiast Malowalny Den Braven, który można nanosić tzw. metodą „mokre na mokre”, co znacznie skraca prace remontowe.

 

Przydatne narzędzia

Zanim przystąpimy do prac, zgromadźmy wszystkie narzędzia i przygotujmy pomieszczenie. Standardowo przydadzą się:

  • paca,
  • szpachelki ze stali nierdzewnej,
  • kaseta do mieszania masy,
  • wiertarka z mieszalnikiem,
  • zacieraczka.

 

Warto wiedzieć, że są specjalne narzędzia, które pozwalają uniknąć nadmiernego pylenia podczas szlifowania. W tym celu użyć można mechanicznej szlifierki wysięgnikowej lub ręcznej pacy ściernej z systemem odsysania pyłu przez odkurzacz. Pamiętajmy o zabezpieczeniu folią wszystkich pobliskich powierzchni.

 

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego