Uszczelnianie
to nasza specjalność

10 wskazówek przydatnych w trakcie remontu mieszkania

Remont mieszkania czy domu zwykle kojarzy się nam z kłopotliwym i kosztownym przedsięwzięciem. Są jednak sprawdzone sposoby na ograniczenie wydatków, przyspieszenie prac i sprawne uporanie się ze stojącym przed nami zadaniem. Zebraliśmy 10 praktycznych wskazówek, które mogą przydać się w trakcie remontowych batalii.

 

remont mieszkania

Przede wszystkim remont domu zacznijmy od dobrego planu – jest to tym ważniejsze, im większy zakres mają mieć roboty. Przemyślenia wymaga nie tylko projekt wnętrza, dobór kolorów, materiałów i elementów wyposażenia.

Zanim przystąpimy do realizacji:

  • przeanalizujmy jakie prace musimy wykonać,
  • ustalmy ich optymalną kolejność,
  • zgromadźmy niezbędne narzędzia remontowe,
  • przygotujmy przydatne produkty chemii budowlanej,
  • zastanówmy się, czy czegoś nie można zrobić, szybciej, taniej lub skuteczniej.

Poznajcie kilka prostych rad praktyków, które pomogą zarówno przy dużym remoncie, jak i niewielkim odświeżeniu pomieszczeń.

 

1. Nie zapominaj o gruntowaniu

Zwykle dużą wagę przykładamy do wyboru wykończeniowych powłok malarskich. Zanim jednak rozpoczniemy malowanie, poświęćmy trochę uwagi odpowiedniemu przygotowaniu podłoża.

Grunt to preparat, który choć niewidoczny, ma do odegrania ważną rolę – zmniejsza i wyrównuje chłonność podłoża, dzięki czemu zapewnia mniejsze zużycie farby oraz zapobiega powstawaniu smug i przebarwień. Ma to szczególne znaczenie w przypadku powierzchni porowatych, sypkich i bardzo chłonnych, np. gipsowych.

 

2. Wybierz produkty o krótkim czasie schnięcia

Problemem w trakcie odnawiania mieszkania bardzo często jest czas. Niestety postępy wielu prac są uzależnione od okresu schnięcia i utwardzenia poszczególnych materiałów. Zignorowanie zaleceń producenta w tym względzie może mieć fatalne skutki. Jeśli więc bardzo nam się spieszy, sięgnijmy po specjalne preparaty o krótkim czasie schnięcia lub wiązania.

Przykładem tego typu preparatu jest nowość Den Braven Akryl Natychmiast Malowalny, który można malować od razu po jego nałożeniu tzw. metodą mokre na mokre. Jest to pierwszy na rynku preparat tego typu, który maksymalnie skraca czas oczekiwania na wyschnięcie i utwardzenie.

 

3. Dopasuj wypełnienie do typu połączenia

Akryle i silikony to przydatne produkty, które pozwalają wypełniać:

  • ubytki,
  • szpary,
  • miejsca styku różnych materiałów.

Jednak, aby wykonane przy ich pomocy fugi skutecznie spełniały swoją funkcję i były trwałe, należy właściwie dobrać rodzaj uszczelniacza. Przykładowo wszelkiego rodzaju połączenia płaszczyzn, które „pracują”, muszą być pokryte masami elastycznymi.

Pamiętajmy też, że wybór akrylu powinien być dostosowany do farby, która będzie na niego nałożona. W miejscach narażonych na wilgoć (np. wokół urządzeń sanitarnych w łazience) stosujmy silikony charakteryzujące się wodoodpornością i wzbogacone środkiem grzybobójczym.

 

4. Koniec z rysami na styku płyt g-k

Konstrukcja z płyt gipsowo-kartonowych to szybki sposób na zabudowę poddasza, wznoszenie ścianek działowych czy budowę sufitów podwieszanych. Wiele osób obawia się jednak pęknięcia i rysy na ścianie, zwłaszcza na styku poszczególnych płyt. Dobra wiadomość jest taka, że można temu skutecznie przeciwdziałać. Wystarczy wypełnić spoiny i dylatacje przeznaczonym do tego akrylem.

Najważniejsze, aby wybierać preparaty trwale zachowujące elastyczność, które będą pracować razem z całą konstrukcją, a najlepiej takie dedykowane do tego typu prac, np. Akryl do Płyt G-K firmy Den Braven.

 

5. Usuń stary silikon

Brzydkie, ściemniałe i brudne spoiny pokryte pleśnią lub grzybem mogą znacznie obniżyć estetykę łazienki. Czasami tak drobna zmiana, jak wymiana silikonu może okazać się wystarczająca dla poprawy wizerunku tego pomieszczenia. W dokładnym usunięciu starego materiału pomoże specjalny środek, który skutecznie rozpuści nawet utwardzone pozostałości silikonu bez ryzyka uszkodzenia podłoża.

 

6. Wyrzuć gwoździe

Zamontowanie ciężkiego przedmiotu na ścianie wielu osobom przysparza nie lada kłopotu. Problemy z wywierceniem otworu w twardym podłożu czy dobraniem odpowiednio wytrzymałego haczyka znikną, jeśli użyjemy w tym celu… kleju. Nowoczesne preparaty zaskakują swoją wyjątkową siłą i sprawdzą się w przypadku nawet bardzo dużych obciążeń. Ważne żeby wybierać kleje, które mają dużą siłę na zerwanie i dobrze współpracują z różnymi materiałami.

W przypadku przedmiotów mocowanych na pionowej płaszczyźnie sprawdzi się super silny klej Mamut Glue, który wiąże natychmiast i nie wymaga budowania konstrukcji podpierających.

 

7. Przyklej lustro

Duże lustro to sprawdzony trick projektantów wnętrz na optyczne powiększenie niewielkich pomieszczeń. Tu również możemy uniknąć montażu mechanicznego i po prostu przykleić szklany element do ściany lub kafli. Ale jedna uwaga! Niewłaściwy środek może uszkodzić delikatną tylną powłokę zabezpieczającą. Stosujmy więc tylko profesjonalne kleje montażowe przeznaczone typowo do luster, które są bezpieczne dla warstwy srebrzankowej z tyłu lustra.

 

8. Miej pod ręką taśmę malarską

Przystępując do malowania, pamiętajmy o zabezpieczeniu przed zabrudzeniem takich elementów jak listwy przypodłogowe, ramy okienne i drzwiowe. Taśma zabezpieczająca przyda się również w miejscach, gdzie stykają się dwa kolory, na przykład:

  • sufitu,
  • ściany.

Przyda się ona jednak także, jeśli chcemy wykazać się kreatywnością i namalować na ścianie geometryczne wzory. Przy jej użyciu możemy bowiem stworzyć własny szablon i pokryć powierzchnię np. różnobarwnymi pasami.

 

9. Nie skuwaj starej glazury

Remont łazienki bardzo często wynika z chęci wymiany brzydkich płytek w niemodnych wzorach. Najgorszą częścią tego przedsięwzięcia jest skucie starej okładziny. Zanim chwycimy za młot, rozważmy alternatywę. Bardzo ciekawy, a jednocześnie trwały efekt można bowiem osiągnąć zamalowując glazurę specjalną farbą.

Na stabilnie przymocowane stare płytki można też nakleić nowe. Starannie opukajmy wszystkie ściany, czy w żadnym miejscu nie wydają głuchego odgłosu, a następnie wykorzystajmy specjalistyczny klej, który nie spływa z pionowych i gładkich powierzchni.

 Jak remontować mieszkanie?

10. Pomaluj zamiast wyrzucać

Pokrycie nowym kolorem może zdziałać też cuda także w przypadku mebli i innych elementów wyposażenia mieszkania. Zamiast robić nową zabudowę kuchenną czy łazienkową, możemy przemalować fronty szafek.

Takie samodzielnie odnowione sprzęty (DIY) są obecnie bardzo modne. W przypadku elementów takich jak np. lampy doskonale sprawdzą się farby w spray’u, które pozwolą na równomierne rozłożenie koloru na skomplikowanej formie np. seria farb Super Color firmy Den Braven.

Znacie i stosujecie te metody? A może macie własne warte polecenia sztuczki budowlane?

 

SERWISY PRODUKTOWE

Pozycjonowanie stron Widoczni Agencja Marketingu Internetowego